Pleťové masky – 2 druhy dělení a víte jakou používat?

pleťové masky

Obsah článku

Jestli něco od dob vzniku kosmetického průmyslu nevychází z módy, jsou to pleťové masky a oprávněně, neboť do kosmetické rutiny každé zdravé pleti zkrátka patří.

Proč a kdy pleťové masky používat

Cíl pleťových masek je vždy porazit problém, se kterým se Vaše pleť potýká. Možná Vás napadne, že ke stejnému účelu je i sérum nebo krém a samozřejmě byste měli pravdu. Ale zatímco sérum je koncentrace aktivních látek, která je vyvinuta tak, aby se poprala s dočasným stavem pleti, krém míří na Váš typ pleti (máme samostatný článek, ale ve zkratce – mastná, suchá, smíšená, normální). Maska je poté někdy mezi nimi a dbá vždy na jeden typ problému:

  • Hydrataci pro všechny typy pleti
  • Stimulaci tvorby kolagenu pro zralou pleť
  • Odstranění přebytečného kožního mazu pro mastnou pleť
  • Zklidnění pokožky pro citlivou pleť
  • Obnovení kožní bariéry pro všechny typy pleti
  • Zmírnění kožních dermatitid pro všechny typy pleti
  • Exfoliaci pro všechny typy pleti

Pleťové masky je ideální používat 2-3x do týdne podle potřeb pleti, a to téměř výhradně po čištění. Jakmile je aplikujete na sérum nebo krém a následně smyjete, připravíte se o benefity již nanesených produktů. Doba působení může být u každého produktu odlišná, ale nejčastěji narazíte na doporučení 10-20 minut.

pleťová maska

Typy pleťových masek

Celkem logicky neexistuje jedna univerzální maska pro všechny proto, že každá z nich míří na malinko odlišné problémy a i se podle typu problémů dělí. Takže se tímto omlouvám všem klientkám, které po mně chtějí jeden zázračný krémík na všechno – bohužel nic takového neexistuje.

Masky můžeme rozlišovat podle konzistence nebo účelu.

Pleťové masky podle konzistence:

  • Krémová/Gelová

Krémové a gelové masky fungují více univerzálně. Většinou mají za cíl hydratovat a poté podle navazujících aktivních látek cílit na konkrétní problém.

Krémová maska, která neobsahuje jíl, nezaschne a bude se primárně soustředit na obnovu kožní bariéry a doplnění hydratace do pleti. Je vhodná pro suchý typ pleti.

Gelová maska na druhou stranu bude více hydratační a vhodnější pro mastný typ pleti.

Jedná se o velice rozšířené typy pleťových masek a jedny z nejčastěji používaných.

  • Pěnová

Pěnové masky nejsou zase tak rozšířené, ale sehnat se dají. Často se soustředí na lifting, případně na odstranění přebytečného kožního mazu díky své konzistenci.

  • Plátýnková

U plátýnkové masky je dobré si uvědomit, že se nejedná o masku v pravém slova smyslu, je to totiž sérum. Necháte ji působit cca 15-20 minut jako klasickou masku, jen ji poté nesmýváte a klasicky pokračujete s krémem. Pokud ji používáte ráno, nezapomeňte na SPF.

  • Prášková / alginátová

Možná jste se setkali v dnešní době s velmi populárními alginátovými maskami. Alginátovou masku dostanete v prášku, ale po kontaktu s vodou začnou tuhnout. Je proto důležité nanést ji na pleť docela rychle. Manipulace s alginátem není nejjednodušší, ale odměnou Vám bude projasněná, zklidněná pleť. Doma s ní pravděpodobně budete dost bojovat, proto si raději skočte na kosmetické ošetření.

Alginát na Vás sice zaschne, ale neztuhne a nepřilepí se na Vás, takže při smývání produktu nedochází k olupování svrchní vrstvy pokožky, tj. exfoliaci – na to máme jiné produkty. Po ztuhnutí se alginát od Vaší pleti odlepí téměř sám.

Jiné práškové masky bývají například na bázi jílu (často se užívá 100% čistý jíl), u nich je ale převelice důležité, abyste je nenechali na pleti zaschnout úplně. Mohou Vás připravit o velké množství hydratace, pokud již maska není doplněna o hydratační látky (například kyselina hyaluronová, glycerin, centella asiatka nebo skvalan).  Hodí se  více pro mastnou pleť se sklonem k akné. Pro aknózní pleť je skvělá proto, protože vyčistí póry a zanechá pleť čistou a projasněnou. Po ní je ale důležité následovat s intenzivním hydratačním krémem. Suchá pleť by se jílu měla spíše vyhnout.

Existují ještě 2 typy masek, kterým jsem se prozatím vyhnula a to proto, že je nedokážu doporučit s čistým svědomím:

  • Slupovací maska

Slupovací masky jsou celkem drsné v tom, že násilně odlupují svrchní vrstvu pokožky, provádí tedy exfoliaci. Neřekla bych, že v klasické podobě, v jakých je známe, patří do tohoto století, již jsou mnohem pokročilejší formy exfoliace.

Slyším námitky, že komendony (např. černé tečky) z nosu taková maska skvěle odstraní – za mě tedy rozhodně ne :-). Koukněte spíše po BHA kyselině salicylové nebo skočte ke kosmetičce na manuální extrakci pórů.

  • Domácí pleťové masky

Moc nedoporučuji míchat, abyste si doma masky míchali sami. Chemičtí technologové a kosmetičtí chemikové nestudují svoje obory několik let pro nic za nic. Pokud Vám dělá radost připravit si doma svou vlastní masku, jasně, dělejte, co Vás baví, ale dávala bych alespoň velký pozor na přehnané používání éterických olejů kvůli riziku popálení.

Pozor také, že čistá kurkuma Vám může obličej zbarvit do žluta a černé uhlí nejde dolů.

Pleťové masky podle účelu:

  • Hydratační masky – jejich cíl je maximální hydratace pleti, bude obsahovat ultra hydratační látky (centella, kys. hyaluronová, skvalan, aloe vera apod.)
  • Čistící masky – jejich cíl je zbavit pleť přebytečného mazu, který přispívá k tvorbě akné (jílové, kaolinové)
  • Exfoliační masky – jejich cíl je šetrněji se zbavit odumřelých buněk v rohové vrstvě pokožky, často obsahují exfoliační kyseliny (AHA – např. kyselina glykolová, mandlová, mléčná, BHA – např. kyselina salicylový, PHA – např. gluconolacton) nebo enzymy (např. papain, bromelain)
  • Anti-aging masky – jejich cíl je zpomalit proces stárnutí, často obsahují kolagen, retinoidy nebo peptidy
  • Zklidňující masky – jejich cíl je zklidnit citlivou, podrážděnou pleť, často obsahují heřmánek, niacinamid (pozor, občas může naopak dráždit), aloe vera apod.
  • Plátýnkové masky jako séra – jejich cíl je nahradit maskou sérum, mohou obsahovat různé druhy aktivních látek

Jaké pleťové masky vybrat pro jaký typ pleti?

Zaměřte se na svůj typ a stav pleti – podrobně jsem tuto problematiku popsala v článku o typech pleti. Ve zkratce – rozlišujeme typ a stav pleti. Typ pleti je často geneticky daný a souvisí s produkcí séba (kožního mazu) a dělí se na suchý (málo produkce séba), mastný (nadprodukce séba), smíšený (kombinace málo i moc séba na určitých částech pleti) a normální (tvorba séba v normě) typ pleti. Stav pleti je naopak často spojen s dočasným problémem (například dehydratace, alergie, ekzém, citlivost).

S typem pleti se potýkáme dlouhodobě a je hůře ovlivnitelný. Stav pleti se dá ovlivnit malinko snáz, například dehydrované pokožce chybí voda, což je mnohem snažší dodat než suché pleti sébum.

Typ pleťové masky můžeme doporučovat na stav i typ pleti.

  1. Suchý typ pleti, dehydratovaný stav pleti – potřebuje nejen dodat hydrataci, ale také lipidy (viz. článek o typech pleti), hledala bych masky, které obsahují hydratační látky, ceramidy, naopak bych se vyhnula vysušujícím maskám obsahující jíl, nepřeháněla bych to ani s BHA kyselinami (kyselina salicylová). Konzistenci budete hledat krémovou nebo alginátovou. A zvážila bych hydratační plátýnkové masky 2x do týdne. Určitě se vyhněte maskám slupovacím a formu exfoliace obecně zvolte spíš v toneru nebo séru.
  2. Mastný typ pleti, případně aknózní stav – potřebujete dostat pod kontrolu tvorbu kožního mazu. Nemusí Vám vadit pěnové ani gelové masky, také jílové Vám můžou hodně pomoci. Pokud trpíte na akné, máte pravděpodobně poškozenou kožní bariéru, potřebujete hodně moc hydratovat. Opravdu hodně moc! Takže plátýnkové hydratační masky nebo obecně gelové hydratační masky budou Váš velký pomocník. V rámci exfoliace se nebojte kyseliny salicylové a můžete hledat aktivní látky jako retinoidy nebo tea tree (ale ne čistý éterický olej, prosím Vás!). Více jsem se rozepsala ve článku o typech akné.
  3. Normální typ pleti – vy můžete používat co se Vám zlíbí a závidím Vám :-). Ale vážně – můžete se “udržovat” hydratačními, anti-aging a plátýnkovými maskami, a zkrátka čímkoliv, co Vám dělá radost.
  4. Smíšený typ pleti – potřebujte zkombinovat ideálně vše z obou světů

Shrnutí

Pleťové masky jsou nesmrtelným hitem kosmetického průmyslu, který pomáhá řešit konkrétní problémy pleti. Každá maska míří na jiný cíl – od hydratace přes stimulaci kolagenu až po zklidnění pokožky – a existuje v různých konzistencích jako krémová, gelová, jílová nebo plátýnková. Ideální je aplikovat masku 2-3x týdně po důkladném vyčištění pleti, přičemž doba působení se nejčastěji pohybuje kolem 10-20 minut. Výběr správné masky závisí na vašem individuálním typu a aktuálním stavu pleti – suchá, mastná, normální nebo smíšená pleť vyžaduje odlišný přístup. Pozor na domácí experimenty a slupovací masky.

Q&A

Kdy se dává pleťová maska?

Ideálně večer, můžete si ale udělat radost i ráno. U plátýnkové masky je čas vesměs jedno.

Jak si udělat domácí pleťovou masku?

Nijak :-).

Na co je dobrá pleťová maska?

Na řešení různých problémů Vaší pleti.

Jak často by se měla dávat pleťová maska?

2-3 týdně.

Sdílet