Vy a Vaše pleť. Věřím, že pokud jste narazili na tento článek, pravděpodobně jste si s ní již něco užili. Možná ale máte stále v terminologii trochu chlívek. Jak poznat, jaký typ pleti máte a proč Vás každá kosmetička opraví, když primárně Vaši pleť popíšete jako citlivou nebo aknózní? Případně vy přemýšlíte nad tím, že byste se chtěl/a stát kosmetičkou a kosmetikem a chcete vědět co nejvíce informací (P.S. máme online kurz)? Pojďme si všechno rozebrat v dnešním článku.
Typy pleti
Pro začátek trochu biologie – kůže se skládá z pokožky, škáry podkožního vaziva a neodmyslitelně k ní patří i přídatné kožní orgány. Ty rozlišujeme na vlasy, nehty, potní žlázy (ty vylučují pot) a mazové žlázy (ty vylučují maz – jinak se mu říká také sébum, to si zapamatujte, termín se bude objevovat v celém článku).
Právě činnost mazových žláz nás momentálně zajímá, neboť typy pleti rozlišujeme podle jejich aktivity. Jinak se tomu také říká promaštění.
Promaštění rozlišujeme:
- Normální – produkce mazových žláz v míře, typické pro normální pleť
- Zvýšené – zvýšená produkce mazu, typické pro mastnou pleť
- Snížené – snížená produkce mazu typické pro suchou pleť
Základní typy pleti
Díky promaštění můžete určitě základní typy pleti:
Normální typ pleti
Začneme normou, která bohužel pro většinu dospělých lidí norma není. Normální typ pleti mají totiž nejčastěji pouze miminka a malé děti. U dospívajících a dospělých se často objevuje buď nadprodukce nebo nedostatečná produkce séba, případně kombinace.
Normální pleť není ani příliš lesklá ani vysušená a póry a akné se vyskytují velmi ojediněle. Charakterizují ji:
- jemné póry
- dobré prokrvení
- sametový, jemný a hladký povrch
- svěží narůžovělá barva
- stejnoměrně průsvitná
- nemá sklon k citlivosti
Jak tedy poznám, že mám normální pleť?
Vy to pravděpodobně již víte, protože toho řešíte s pletí opravdu jen málo. Máte kliku a zajímá Vás spíš prevence. Nemáte rozšířené póry, nelesknete se, pokožka Vás ani nepne, neštípe a nešupinkatíte. Na omak je Vaše pleť sametová a hebká jako dětská prdýlka. Prostě jste v normě a můžete si v klidu dovolit na pleť momentálně používat klidně jen indulonu :-). Ale nedělejte to.
Aktivní látky, které hledáte, pokud máte normální typ pleti:
- hydratační látky (kys. hyaluronová, urea, skvalan, glycerin)
- Vitamín C na projasnění
- Retinol na prevenci proti vráskám
- Nezapomeňte na SPF (máme článek)!
Mastný typ pleti
Mastnou pleť zná každý, kdo trpí na pupínky, černé tečky a akné. Pleť může být na omak kluzká, leskne se a vidíme rozšířené póry. Představit si můžete neoloupaný pomeranč.
Mastná pleť má sklony k tvorbě komedonů (černé tečky a bílé pupínky) a různých forem akné – pro zájemce o cokoliv spojeného s akné máme menší online kurz zaměřený vysloveně na aknózní pleť.
U mírné formy akné se na obličeji a často také na krku, ramenou, zádech a hrudníku objevuje velké množství komedonů.
U středně závažných a závažných případů se na pleti objevují papuly ( pupínky nebo boláky bez viditelných bílých nebo černých špiček) a pustuly (vřídky s nápadnými bílými nebo žlutými tečkami uprostřed), pleť muže byt zarudlá a zanícená.
Nenechte se ale zmýlit – aknózní pleť nemusí být nutně pouze mastná, může být i suchá.
Můžete mít úplně v pohodě mastnou pleť, která se projevuje “pouze” rozšířenými póry a maximálně tvorbou černých teček, zanícené akné se Vám klidně může úplně vyhnout.
Jak tedy poznám, že mám mastnou pleť?
Jste témeř hned po čištění pleti lesklí, vidíte póry opravdu zřetelně i bez přiblížení k zrcadlu a na pleti Vám nedrží make-up tak dobře? Vítejte v klubu lidí s mastnou pletí. Možná přes den potřebujete nadmíru kožního séba stahovat odmašťovacími papírky. Ale nezapomeňte, i když s pocitově mastnou pletí máte sklon k akné, pouze tato informace nestačí k tomu říct, že máte pleť mastnou.
Aktivní látky, které hledáte, pokud máte mastný typ pleti se sklonem k akné:
- Kyselina glykolová (AHA kyseliny, exfoliační, nepřehánět, pro Vás je opravdu klíčové se nevysušit, po kyselinách se určitě chraňte před sluncem SPF!)
- Kyselina salicylová (BHA kyseliny, skvěle čistí ucpané póry a stahují činnost séba)
- Niacinamide (zlepšuje kožní bariéru, protizánětlivý, redukuje tvorbu kožního mazu)
- Retinol jako aktivní látka proti akné (nejen anti-aging)
- Jojobový olej (věřte mi, jojobový olej je na aknózní pleť zázrak)
- Hydratační látky (kyselina hyaluronová, glycerin, urea, skvalan)
- Nezapomeňte na SPF!
Aktivní látky, které hledáte, pokud máte mastný typ pleti bez akné:
- Hydratační látky (viz výše)
- Jemné exfoliační kyseliny (kyselina mléčná, mandlová)
- Sulphur (síra, s ní opatrně, může vysušovat, ale skvěle čistí póry)
- Vitamin C
- Nezapomeňte na SPF!
Suchý typ pleti
Suchá pleť produkuje méně kožního mazu než normální pleť. Z tohoto důvodu nejsou v pleti lipidy (tuky, kterých je až 50% z celkového složení pokožky), které potřebuje pro zadržování vlhkosti a správné fungování ochranné bariéry proti vnějším vlivům. Pleť je vysušená, křehká, může se olupovat, póry má neznatelné a má větší sklon k tvorbě vrásek, kterou budou s věkem hlubší. Představte si pečící papír.
Je nutné říct, že stárnutím se každá pleť stává sušší. Suchá pleť však není dehydratovaná pleť! O tom si ale povíme až níže.
Co by Vás ale mělo zajímat již nyní je ztráta vody, kterou Vaše pleť pravděpodobně prochází. Kůže ztrácí vodu neustále a velmi přirozeně díky:
- Pocení – pamatujete na přídatné kožní orgány a potní žlázy?
- Transepidermální ztrátě vody (také známé jako TEWL) – což je přirozený, pasivní způsob, kterým kůže odvede asi půl litru vody denně ze svých hlubších vrstev
Suchá pokožka může být způsobena kombinací nižší tvorby mazu a narušením bariérové funkce kůže:
- Slabý přirozený hydratační faktor (jinak známý jako NMF) – špatné udržení vody uvnitř kůže nad limit TEWL. Zdravé NMF pomáhají vázat vodu v pokožce, udržovat ji pružnou a hydratovanou
- Nedostatek epidermálních lipidů – málo tuků v pokožce, které slouží jako lepidlo, které drží naše kožní buňky pospolu
K narušení kožní bariéry může vést spoustu rozhodnutí, od špatné životosprávy, po alkohol, kouření nebo pití málo vody. Často ji může způsobit i nevhodná kosmetika s aktivními látkami, které nesedí Vašemu typu pleti.
Jak tedy poznám, že mám suchou pleť?
Cítíte pnutí, svědění pokožky, drsný pocit na pleti, občas i šupinky a máte celý den pocit dehydratace? Tvoří se Vám vrásky rychleji a vaše pleť často působí podrážděně? Pozor ale na to, abyste si nespletli suchou pleť s dehydratovanou. Když jste se posledních 10 let leskli a máte 2 měsíce problém s pnutím a svěděním pokožky bez velkých hormonálních změn, jedná se spíše o momentální stav dehydratace a citlivé pokožky.
Aktivní látky, které hledáte, pokud máte suchý typ pleti:
- Jojobový olej
- Ceramidy
- Hydratační látky – kyselina hyaluronová, glycerin, urea, skvalan
- Kyselina mandlová a mléčná (AHA kyseliny)
- Nezapomeňte na SPF!
Pokud máte suchou a aknózní pleť:
- Kyselina salicylová (BHA kyseliny)
- Ceramidy
- Niacinamide
- Benzoyl peroxide (skvělý na akné, ale může vysušovat, lepší použít pouze v kroku čištění pleti, poté zvolit hydratační složky)
- Kyselina azelaová
- Nezapomeňte na SPF!
Smíšený typ pleti
Takový hybrid, který dokáže kombinovat více typů pleti. A setkáme se s ním velmi často, často totiž není pouze černobílá (resp. striktně pouze mastná nebo suchá).
U smíšené pleti se typy pleti liší v T-zóně a na tvářích. Takzvaná T-zóna se může lišit – od velmi úzké zóny po rozsáhlejší oblast.
Smíšená pleť je charakterizována:
- mastnou pletí v T-zóně (čelo, brada a nos) a částečně rozšířenými póry v této oblasti
- normální až suchou pletí na tvářích
Mastnější oblasti smíšené pleti jsou způsobeny vyšší tvorbou kožního mazu. Sušší oblasti smíšené pleti jsou způsobeny nedostatkem kožního mazu a souvisejícím nedostatkem lipidů.
Představte si neoloupaný pomeranč pouze v T-zóně.
Jak tedy poznám, že mám smíšenou pleť?
Zaměřte se na T-zónu a tváře. Na T-zóně (oblast čela, nosu a brady) se mastíte a chvilku po čištění již vidíte lesk. Na druhou stranu tváře Vám pnou.
Aktivní látky, které hledáte, pokud máte smíšený typ pleti:
- kombinace produktů, jak na suchou, tak mastnou pleť, potřebujete ideálně stáhnout maz v T-zóně a vyživit v oblasti tváří
- AHA (kyselina glykolová a mléčná) a BHA (kyselina salicylová) kyseliny budou Váš kamarád
- Vitamín C
- Hydratační látky (viz výše)
- Ceramidy
- Nezapomeňte na SPF!
Stav versus typ
Na rozdíl od typu pleti se stav pleti může v průběhu života značně lišit. Mezi řadu vnitřních a vnějších faktorů, které určují stav pleti patří:
- podnebí a znečišťující látky v ovzduší,
- léky,
- stres,
- dědičné faktory, které mají vliv na tvorbu kožního mazu, potu a přirozených hydratačních faktorů, které pleť produkuje,
- produkty, které používáte a jakým způsobem o pleť pečujete
Pečující přípravky je třeba volit podle typu pleti (ne jen podle věku) a tak, aby řešili aktuální stav pleti. Dermatologové a kosmetičky určují typ pleti a její stav.
Pleť citlivá
Citlivá pleť je pleť, která je snadno podrážděná různými vnějšími i vnitřními faktory, které jsou normální pletí běžně dobře snášeny. Mezi ně patří např. kosmetické výrobky, vysoké a nízké teploty, alkohol. Objevuje se při narušení přirozené bariérové funkce kůže, způsobuje ztrátu vody a umožňuje pronikání dráždivých látek. Příznaky jsou dále zhoršovány faktory, kterým je pleť obličeje nejvíce vystavena – od slunce po některé složky v kosmetice a čisticích výrobcích. Pne, je zarudlá, štípe, svědí a pálí špatně snáší chlad a vítr.
Nejvíce se tento problém týká pleti suché, ale i aknózní pokožka se označuje za citlivou.
Pleť alergická
Souvisí s imunologickou reakcí (vyvolanou alergenem), na pleti se objevují následující příznaky: červené skvrny s malými puchýřky, svědění, otoky a mokvání (někdy doprovázené intenzivním svěděním). Zmíněné příznaky zasahují větší plochu, než na které byl aplikován přípravek a příznaky na pokožce přetrvávají i několik dní po kontaktu s přípravkem.
Rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pletí
Suchá pleť automaticky neznamená dehydratovaná pleť a naopak. Pojmy se pletou a i celkem jasně mastná pleť může působit jako suchá, protože ji chybí dostatečná hydratace.
Je třeba pochopit, v čem je rozdíl.
Suchá pleť, jak už jsme si stanovili, se odvíjí od tvorby kožního mazu a typu promaštění. Přispívat k její suchosti může také nepřirozené narušení kožní bariéry a chybějící ceramidy. Hydratace v pleti, na druhou stranu, úzce souvisí s narušením kožní bariéry a nemá nic společného s tvorbou kožního mazu. Zkrátka ji chybí voda. Připomeneme si 2 slovíčka: TEWL (transepidermální ztráta vody) a NMF (přirozené hydratační faktory). Tyto dva procesy, když jsou z jakýchkoliv důvodů v nerovnováze, vytvářejí pocit dehydratované pleti. Často se tento problém týká aknózních pletí, protože často používají exfoliační a vysušující produkty.
Viditelný rozdíl je těžko poznat, zvlášť, když do koktejlu zamícháme ještě pleť citlivou. Všechny pnou, mohou být lehce podrážděné a šupinkovatět, přesto suchá pleť saje produkty mnohem hůře než pleť dehydratovaná.
Existuje jednoduchý kožní test, díky kterému můžete zkontrolovat množství vody v kůži, resp. Jak dobře fungují přirozené hydratační faktory. Říká se mu test kožní řasy a spočívá v tom, že po čištění pleti stiskneme dvěma prsty kožní řasu v bočních partiích tváře. Pakliže prohlubeň zůstane a vytvoří se rýha, pleti chybí hydratace a ztrácí snadněji vodu. Jakmile se pleť vrátí okamžitě do normálu, je v pořádku.
Ruku v ruce s tímto testem jde ještě test elasticity kůže, který kontroluje stav kolagenních vláken a pružnosti pokožky. Říká se mu test kompresně rotační a spočívá v tom, že přiložíme bříško palce do středu tváře pod lícní kost a mírným tlakem otočíme. Opět platí, že když pleť zůstane “zmuchlaná” a trvá, než se vrátí do normálu, stav elastických vláken je již trochu horší.
Pro dehydratovanou pleť bude výhra cokoliv hydratačního a bude vyhráno, neboť se jedná o přechodný stav. Suchá pleť si zase musí pole působnosti rozšířit ještě o ceramidy a exfoliační kyseliny a stejně se bude se suchostí potýkat hlavně geneticky.
Zralá pleť
Určitě jste se již setkali s pojmem zralá nebo stárnoucí pleť. Jedná se o pleť, která si prochází životem a zanechává to na ní určité stopy – např. přirozeně nižší produkce kolagenu nebo kyseliny hyaluronové způsobují vrásky a pocit sušší, šupinkaté pleti. Samozřejmě velkým milníkem pro procesy v těle je u žen menopauza. I přesto, že jsou určité procesy nezvratné a musíte si začít pomáhat “zvenku”, zralá pleť není typ pleti, nýbrž stav.
Známky stárnutí
Všechny typy pleti stárnou, a proto pleť ztrácí objem a hutnost, objevují se jemné linky a vrásky a může dojít ke změnám pigmentace (máme článek!). Znalost a měření těchto projevů stárnutí nám pomáhá určit stav pleti.
Pojem problematická pleť
Problematická pleť se nedá hodnotit ani jako typ ani jako stav, neboť nepanuje obecná shoda, co to vůbec znamená. Problematická pleť je prostě taková, která Vám způsobuje určité trápení. Někdo v tom vidí tvorbu akné, jiný pigmentové skvrny a třetí šupinky a pnutí. Přístup k problematické pleti tedy bude u každého odlišný.
Shrnutí
Typy pleti se určují podle činnosti mazových žláz: normální, zvýšené (mastná pleť) a snížené (suchá pleť). Normální pleť je vzácná u dospělých, objevuje se hlavně u dětí a charakterizuje ji jemný povrch a svěží barva. Mastná pleť se leskne, má rozšířené póry a sklon k akné, zatímco suchá pleť produkuje méně mazu, je křehká a náchylná k vráskám. Smíšená pleť kombinuje mastnou T-zónu a suché tváře; citlivá pleť je náchylná k podráždění a alergická pleť reaguje na alergeny. Správná péče o pleť závisí na jejím typu a aktuálním stavu, což vám pomůže udržet pleť zdravou a krásnou.
Q&A
Mění se typy pleti v závislosti na ročním období?
Ne, typ pleti se mění opravdu pomalu a předchází mu mnohem větší změny než počasí. Počasí ovlivňuje stav pleti – v zimě může být pleť např. více dehydratovaná a citlivá.
Co nejvíc ovlivňuje typy pleti?
Nejčastěji genetika a genetické predispozice. Přispívají také hormonální změny (těhotenství, menopauza) a přibývající věk.
Jak poznat můj typ pleti?
Viz informace u každého typu pleti zvlášť.
Co chybí pleti?
Často voda, ale i živiny, případně správné fungování důležitých procesů v těle. Na horším stavu pokožky se také podepisuje strava, sluneční záření, nedostatek hydratace a spánku.