Jak se stát kosmetičkou v roce 2024

Jak se stát kosmetičkou

Obsah článku

Sníte o profesi kosmetičky nebo se chcete stát tatérem a zjistili jste, že potřebujete kosmetický kurz? Nevíte si rady, kde začít, co vše potřebujete vyřídit a úspěšně absolvovat? V článku najdete shrnutí nejdůležitějších kroků, jak se stát kosmetičkou v roce 2024. Je totiž několik bodů, které potřebujete zvážit, než se vydáte na svoji profesní cestu.

Kdo se může stát kosmetičkou a kdo potřebuje kosmetický kurz?

Pokud si na vyhledávači vyhledáte definici, co/kdo je kosmetička, vyběhne vám: kosmetička provádí aplikaci kosmetických přípravků určených pro péči o obličej a kůži celého těla za účelem zlepšení a udržování jejího vzhledu a zpomalení příznaků stárnutí a pomocí dekorativní kosmetiky provádí líčení a zdobení pleti. Toť definice z národní soustavy kvalifikací.

Ale co si pod tím představit?

V našem jazyce to znamená, že se jako kosmetička věnujete celkové péči o všechny druhy pleti, aknózní a zralou nevyjímaje.

Celková péče je, že u klientky rozeznáte typ pleti, při ošetření pro ni vyberete vhodné přípravky, poradíte jak, co, kdy a kde v rámci domácí péči. Víte, co použít ke správnému odlíčení, používáte při proceduře různé peelingy, depilujete/epilujete, umíte změkčit pleť, zvládnete bez tragických následků hloubkově vyčistit pleť od černých a bílých uhříků, barvíte řasy a obočí, zvládnete vytrhat obočí, umíte aspoň jednu masáž obličeje (více je samozřejmě výhoda) a vyznáte se v aplikaci a znalosti složení pleťových přípravků.

Orientujete se v kosmetických přípravcích (určitě rozeznáte krém od séra) a ke své práci používáte kosmetické pomůcky, např. ultrazvukovou špachtli, mikrojehličkování, galvanickou žehličku. Nebo aspoň klientce umíte vysvětlit k čemu jaká pomůcka je, i když ošetření v nabídce nemáte.

K ošetření využíváte dermatologicky testovanou kosmetiku. Nejlépe profesionální. Rozdíly mezi profesionální a „klasickou“ kosmetikou si vysvětlíme v jiném článku.

Mám předpoklady k tomu stát se kosmetičkou?

Když jste kosmetička, klientky vás zároveň berou jako zpovědní vrbu, vyjednavačku (proč si mám koupit tohle sérum, když Mařka má jiný), obchoďačku (slevička by nebyla), někdy jako hromosvod (nešel parkovací automat), zdravotnici (a co je tenhle hrbolek u nosu), logistického mága (termínek by dřív nebyl), skladnici (objednejte mi xy na příště), detektiva (objednejte mi to, jak jsem zkoušela posledně vzorek něčeho, co jste mi jednou dávala)…

Ano, pochopila jste správně. Vaše znalosti kosmetičky nutně přesahují několik oborů od kosmetiky, biologie až po základy marketingu, podnikání a psychologie. I přesto jste se rozhodla a vydala se na cestu ve službách. Když vydržíte, budete dělat profesi, která lidem pomáhá.

Cesta k profesi kosmetičky

Cestu kosmetickým vzděláním musí projít vedle “klasických” kosmetiček i budoucí tatéři. Pro tatéry je kosmetický kurz/zkouška důležitá, neboť bez jejich úspěšného absolvování se na tatérský kurz nedostanou.

V rozmachu sociálních sítí může dávat na internetu kosmetické rady i jednorožec, profesionální kosmetičkou jste ale v momentě, kdy úspěšně absolvujete buď:

    1. Střední školu (obor kosmetička) zakončenou maturitou nebo výučním listem
      Možnost vystudovat 3-4 letý obor kosmetička samozřejmě máte, doporučuji ji ale pouze v momentě, kdy jste studentka na základní škole a již víte, čím se chcete zabývat. V jiném případě se jedná o možnost zdlouhavou a komplikovanou, proto se touto variantou více zabývat nebudeme.
    2. Profesní zkoušku:
      • samostatně (učila jste se sama a nechala se jen přezkoušet)
      • byla jste na přípravném kurzu (online nebo prezenční) který vám pomohl s učením a materiály na zkoušku, abyste se v tom netopila sama
      • v rámci akreditovaného rekvalifikačního kurzu (schváleno MŠMT ČR a lze proplatit úřadem práce) a má svoje specifika jako např. dodržení stanovených hodin

Důležité upozornění – V mojí nabídce je přípravný online kurz i kombinovaný kosmetický kurz ve studiu. Absolvováním samostatného online kurzu i prezenčního ve studiu bez zakončení profesní zkouškou prozatím nejste kosmetička, nemůžete se tedy nechat zaměstnat v oboru, ani si otevřít živnost. Zkoušku nelze dělat online a je v českém jazyce. Pokud online kurz studujete pro zajímavost, je to v pořádku, zkoušku mít nemusíte. Pokud chcete otevřít živnost je nutnost si profesní zkoušku doplnit.

Profesní zkouška – co to je?

K Vašemu vysněnému povolání Vám stačí úspěšně absolvovat profesní zkoušku.

Jak už víte, přihlásit se k ní může každý, kdo se naučil a ovládá kvalifikační standard (seznam toho, co se zkouší) ustanovený Národním pedagogickým institutem. Zkouška je uznaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a vede ji tzv. akreditovaná osoba, která je ministerstvem zdravotnictvím zpravomocněna vydat osvědčení o získání profesní kvalifikace. Zkouška má hodnotu výučního listu nebo maturity v oboru kosmetiky a je navíc platná po celé EU, vydává se k ní tzv. europass v anglickém jazyce. Jakmile ji splníte, máte hotovo a můžete se směle vrhnout do práce.

Jenže dostat se ke správným informacím může trvat dlouho, hlavně pokud nevíte, kde je hledat a jestli jsou správné. Ke splnění zadaných kritérií profesní zkoušky je proto velice moudré projít kurzem, který Vás na zkoušku připraví,  případně si ujasníte, kolik znalostí již máte. Více informací o profesní zkoušce konané ve Studiu TADEAS najdete zde.

Možnosti, aneb jak se stát kosmetičkou v roce 2024?

Můžete si vybrat, jestli chcete projít akreditovaným kurzem nebo přípravným.

    1. Akreditovaný kurz MŠMT
      Není ze zákona povinný, můžete si ho nechat proplatit úřadem práce, má pevnou osnovu a min. 300 hodin výuky. (Dříve jsem v nabídce měla, dnes už tuto formu nenabízím, akreditaci jsem neobnovovala.)
    2. Přípravný kurz
      • Čistě online kurz, kdy si na konci můžete zakoupit profesní zkoušku za zvýhodněnou cenu (zkouška se koná v Plzni ve Studiu TADEAS) nebo se můžete na zkoušku přihlásit u jiné autorizované osoby. A nebo si kurz můžete koupit jen pro radost bez zkoušky.
      • Kombinované studium (online teorie přístupná 24/7 + praxe fyzicky každou sobotu po dobu 6 týdnů, kurzu je zakončený profesní zkouškou ve Studiu TADEAS v Plzni, která je v ceně kurzu.)
      • Kurz čistě fyzicky, kde se probírá teorie i praxe zároveň. Skripta jsou většinou v papírové podobě.
    3. Samostudium

Zaslechla jsem tu dotaz… Odpověď je: NE, nekupujete si u mě už vyplněný papír s razítkem bez toho, aniž byste zkoušku úspěšně vykonali….s tím neposloužím…

Ještě pár slov k otázce jestli si zvolit rekvalifikační akreditovaný kurz nebo přípravný

Akreditovaný kurz je oficiálně schválený ministerstvem. 

Rekvalifikace umožňuje fyzickým osobám získat kvalifikaci pro nové zaměstnání nebo udržení stávajícího zaměstnání. Například pracujete jako sekretářka a rekvalifikujete se na tatérku (nové zaměstnání). Nebo jste kosmetička a rekvalifikujete se na tatérku (rozšiřujete si stávající zaměstnání). Dává to smysl? Rekvalifikační kurz je také zakončen profesní zkouškou za účasti autorizované osoby.

Autorizovaná osoba před kterou skládáte zkoušku také musí splnit určité předepsané náležitosti (pro změnu u ministerstva zdravotnictví) a navíc vlastní registrované úřední razítko pro daný obor, v našem případě kosmetika a vizážistika. Jednoduše řečeno – autorizovaná osoba, pokud vydá osvědčení, souhlasí s tím, že dané problematice rozumíte a můžete v oboru pracovat.

Oba “úřady” nejsou holubník a zodpovídají za to, co dělají.

Už jste slyšeli, že se dá kosmetika studovat i na vysoké škole?

Čistě pro zajímavost, v roce 2023 byl na Farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity v Brně otevřen nový obor Kosmetické prostředky. V kosmetologii jde velmi do hloubky a věnuje se nejen výrobě kosmetických produktů, ale také správné aplikaci kosmetických prostředků na pleť, aktivním látkám a protíná několik oborů od chemie, biologie až přes pedagogiku.. Jedná se o jediný bakalářský program v České republice, ze kterého vzejdete jako expert na kosmetický průmysl :-).

Magisterské studium nabízí Fakulta technologický na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a to v oboru Biomateriály a kosmetika.

Co se dá s úspěšně zakončenou profesní zkouškou dělat?

Možností je bambilion:

  • Můžete se nechat zaměstnat jako kosmetička v kosmetickém salonu, lázních i v institutech krásy
  • otevřít si svůj vlastní kosmetický salón (tipy a triky, jak na to, probereme v samostatném článku)
  • tetovat (Pokud jste kosmetický kurz absolvoval/a na cestě k povolání tatéra, bude Vás čekat navazující tatérský kurz.
  • permanentní makeup (další postup jako u taterů)
  • specializaci na laminaci obočí
  • specializaci na lash lifting
  • specializaci prodlužování řas
  • vizážistika
  • …a další

Specializace znamená, že si nestačí pouze udělat kurz prodlužování řas a otevřít si hned živnost (řasy svoji samostatnou živnost nemají, jsou vázané na řemeslnou živnost Kosmetička).

Pár slov nakonec

Cesta k profesní zkoušce vypadá komplikovaně, ale nebojte se, není. Ročně provázím desítky žadatelů o zkoušku, proto jsem si jistá, že se dá zvládnout. Je jen na vás, jak moc budete odvážní, překonáte strach a budete si důvěřovat. Na to provést Vás po cestě k úspěšné zkoušce jsme tu my :-).

Otázky a odpovědi

Co je rekvalifikace?

Rekvalifikací se rozumí získání nové kvalifikace a zvýšení, rozšíření nebo prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Za rekvalifikaci se považuje i získání kvalifikace pro pracovní uplatnění fyzické osoby, která dosud žádnou kvalifikaci nezískala.

Co je akreditace MŠMT

Akreditovaný kurz je schválený MŠMT komisí a po jeho absolvování získáte osvědčení s celostátní platností. Neakreditovaný kurz je kurz pro doplnění konkrétních znalostí.

Co je autorizovaná osoba u kosmetiky

Osoba, která prošla schvalovacím systémem ministerstva zdravotnictví, je evidovaná číslem, má svoje úřední razítko se státním znakem,který je umístěn uvnitř kruhu, na jehož obvodu je označení oprávněné osoby, popřípadě i označení její organizační součásti a sídla. Razítka se státním znakem musí být vždy evidenčně číslována. Autorizace není udělena navždy, po 5 letech se schvalovací proces opakuje.

Sdílet