Jak začít podnikat jako kosmetička

Jak začít podnikat jako kosmetička

Obsah článku

V hlavě Vám probleskla myšlenka, že byste mohla být kosmetičkou, tatérkou, dělat piercing nebo permanentní make-up. Přečetli jste si článek Jak se stát kosmetičkou a vrtá Vám hlavou, co všechno by obnášelo otevřít si vlastní (nejen) kosmetický salon a jak začít podnikat jako kosmetička. 

Pro opakování, máte 3 možnosti jak se stát kosmetičkou:

Výběrem vzdělání Vaše cesta teprve začíná a ještě před tím, než se rozhodnete vrhnout se do vlastního podnikání, ať už jako Vaše nové zaměstnání nebo koníček, je třeba si zodpovědět na pár otázek. Podnikání není hra ani loterie a myšlenky typu “třeba to vyjde” pro Vás mohou dopadnout celkem bídně, a to nejen finančně.

Na základě mé zkušenosti jsem definovala 7 základních bodů, které Vás na Vaši cestě čekají a které Vám pomohou začít.

1) Plánování a vzdělání aneb Váš projekt a další kurzy

Než začnete, je důležité mít pevný plán. Nebo alespoň nějaký plán pro Váš nový projekt.

Co sem patří? Jaké služby chcete nabízet a komu. Aneb kdo je váš zákazník nebo zákaznice. Tady trochu fušujeme do marketingu a rozhodně je v pořádku, když se Vám Váš ideální zákazník bude formovat až zkušenostmi, přesto je důležité mít představu, komu budete své služby nabízet. Od tohoto rozhodnutí se odvíjí Vaše další kroky, od sestavování ceníku za svoje služby po výběr správné kosmetiky.

Další otázka je, kde bude Váš salon umístěn (např. 5. patro v podkroví bez výtahu na okraji města). Budete si pronajímat křeslo už v zavedeném salonu? Pokud začínáte, je nutné mít alespoň základní představu, co, kde, jak, s čím a pro koho děláte. A za kolik. 

Vymýšlet na koleni se v tomto případě nevyplácí.

Můžete vzít v úvahu i jaká je konkurence, jaké jsou požadavky na případnou licenci nebo certifikaci kterou potřebujete např. k provozování přístroje. Co myslíte, mohlo by pro vás být užitečné absolvovat i další kurzy a semináře v oboru, abyste si osvojila další potřebné dovednosti a znalosti (tipy a triky)?

2) Právní záležitosti aneb pojďte oběhat pár úřadů

Víte, jaké jsou právní požadavky pro založení živnosti v oblasti kosmetiky?

První krok je registrace živnosti na živnostenském úřadě. Pakliže živnostenské oprávnění už máte, stačí si zažádat o jeho rozšíření, v dnešní době už lze vyřešit i online.

Pro určitá živnostenská oprávnění (např. z oboru kosmetička) stačí přijít na úřad s vydaným osvědčením o profesní zkoušce, platnou občankou a mít s sebou peníze na případné poplatky, které v roce 2024 činí 1.000 korun (za rozšíření živnosti obvykle platíte poplatek). Spoustu byrokratických záležitostí již můžete řešit online, pokud si ale nejste jistí, jak postupovat, doporučuji osobně dojít na úřad.

Mimochodem, máte v úmyslu používat v kosmetickém ošetření nějakou exkluzivitu nebo něco, co je vázané licencí (povolení nebo oprávnění k určité činnosti např. k využití patentu)? Některé kosmetické značky si svoje kosmetičky vybírají. Určitě si tedy výjimku nebo povolení vyjednejte, dělat něco “načerno” je velmi drahé.

Finanční úřad (FÚ) také není dobré minout, stejně jako Okresní správu sociální zabezpečení (OSSZ) a Zdravotní pojišťovnu (ZP). Podrobnosti si nechte vysvětlit od svojí účetní, protože každý máme jiné životní podmínky a tenhle článek není primárně zaměřen na rozebírání účetních věcí. Jen upozorňuji, co potřebujete vzít v úvahu, když si zakládáte živnost.

Pro někoho je výhodná paušální daň, někdo preferuje procenta, jiný účtuje na skutečné příjmy a výdaje. Při paušální dani se hlásíte jen finančnímu úřadu (OSSZ a ZP neřešíte), pokud řešíte procenta nebo skutečné příjmy a výdaje, spadáte na OSSZ a ZP.

Účetnictví je kapitola sama pro sebe, doporučuji obrátit se na experta v tomto oboru.

Prostory k pronájmu

Máte krásné prostory, jdete se na ně podívat, realiťák na Vás tlačí, že je o ně zájem. Jenže… Pokud prostory, které jste si vyhlédla, nesplňují náležité požadavky (např. na osvětlení, zavedení vody, větrání), jsou nutné úpravy.

Nebo prostory, které dříve byly např. kanceláře a vy je chcete předělat na kosmetické studio, podléhají tzv. rekolaudaci, což je proces, kterým prochází nemovitost po kolaudaci, pokud byla provedena zásadní změna např. v užití, jako např. výše uvedená. To znamená další úřední vyřizování a jednání s majitelem nemovitosti a investice.

Jdete do toho?

Pokud provozovnu už máte, potřebujete od hygienické stanice povolení. Pokud se bavíme o kosmetickém oboru, samozřejmě Vás nemine plnění hygienických a bezpečnostních předpisů.

Tetování má ještě jiné podmínky, tam se porušuje integrita kůže a řešíte ještě likvidaci bioodpadu.

3) Finanční plánování aneb jak velké prasátko potřebujete

Také se neradi bavíte o  penězích? Můžete si být jisti, že v podnikání se to dříve nebo později budete muset naučit 🙂  Tím tu máme další otázku, kolik mě to může stát?

To záleží.

Jsou 2 druhy lidí:

  1. Nakupují hlava nehlava i to co nepotřebují. A stojí je to nemalý peníz. Všechno potřebují. Někdy i dvakrát. Ale pak časem zjistí, že toho potřebují třetinu.
  2. Ti si řeknou, kolik peněz mohou investovat do svého projektu, napíšou si seznam, co potřebují a co mají poplatit a pak podle finančních možností pořizují a platí. Mají systém.
    V jejich seznamu jsou všechny náklady, které budou mít – od pronájmu prostoru, nákupu vybavení a produktů, marketingu, platby za licence a povolení, platby za zaměstnance (pokud plánují mít nějakého), po svoji budoucí výplatu.

Do jaké skupiny patříte vy?

A znovu opakování – jak máte sestavený ceník a kdo je váš zákazník. Vyděláte na to?

4) Marketing aneb jdeme s kůží na trh

Ze zkušenosti z kurzů vím, že tohle je ještě horší téma, než finance. No ale co s tím?

Vytvořte si svoji osnovu, seznam, mapu, které vám pomohou získat zákazníky. Inspirujte se od své konkurence, od lidí okolo sebe, nevymýšlejte kolo, když už bylo vyrobeno, ale nekopírujte např. příspěvky na sociálních sítích, články, internetovou prezenci (kopírování profilů své konkurence) ! Jakmile se totiž Vaše klientky nebo konkurence dozví, že přímo kopírujete a nejste osobitá, Vaše dobré jméno to akorát poškodí. Navíc lidé mají rádi originalitu a přitahuje je osobitost. Začnou si Vás všímat zejména pro to, jaká jste.

Vaše prezentace může zahrnovat vytvoření webové stránky, využití sociálních sítí, distribuci letáků a vizitek, inzerování v místních novinách, nechat to rozhlásit místní drbnou atd.

5) Vybavení a materiál aneb jdeme zařizovat

Pokud už máte všechny výše uvedené body splněné, je čas koupit si veškeré vybavení a materiál, se kterým máte v úmyslu pracovat a které budete pro začátek potřebovat pro poskytování služeb – od kosmetických produktů a přístrojů po nábytek a vybavení pro salon. Řadí se sem i vonné svíčky, rohožka přede dveře, kávovar i květiny na okno. A ano, máte pravdu – i cedule na dveře. 🙂

6) Zahájení provozu aneb otvíráte!

První den, kdy máte otevřeno. Jupí, to byla ale jízda… Jakmile máte všechny přípravy hotové, můžete začít pracovat.

Samozřejmě Vás nezklamu – ještě nekončíme.

7) Máte hotovo aneb co Vás čeká dál?

Otevírají se Vám nové cesty a příležitosti. Z budu mít je najednou mám.

Je to jako když se Vám narodí dítě. Chcete ho udržet naživu, pečujete o něj a věnujete mu pozornost.

Znamená to, když máte studio otevřené, nezapomínáte na jeho pravidelnou údržbu, sledování všech aktualit v oboru (ale i z hygieny, bezpečnosti práce, živnostenských úpravy…) a mnoho dalšího, abyste udržela své služby a prostor konkurenceschopné, a tím pádem živé a úspěšné.

Pokud chcete podnikat mimo ČR, pamatujte, že každá země má své vlastní specifické požadavky a postupy pro založení živnosti v oblasti kosmetiky, takže je důležité provést podrobný průzkum a získat veškeré potřebné informace a povolení v dané zemi.

Shrnutí

Jediné, co Vám mohu na závěr říct je, že Vám držím palce a fandím Vám. Vydat se střemhlav do podnikání je odvážné a pracovat ve službách ještě obtížnější. Nemáme bohužel plně pod kontrolou, jak a kdy se Vám začne dařit, ale můžeme minimalizovat rizika, která by Vám jinak stála v cestě.

Q&A

Jaká živnost je třeba pro otevření kosmetického salonu?

Kosmetika vyžaduje živnost volnou.

Můžu mít kosmetický salon u sebe doma?

Po splnění všech legislativních opatření, které pro kosmetický salon musíte splnit, ano.

Sdílet