Pigmentové skvrny – jak vznikají a jak s nimi zatočit? 4 doporučené procedury

Pigmentové skvrny

Obsah článku

Léto se blíží rychlostí blesku, pojďme se podívat na častý problém, který nám způsobuje sluníčko v kombinaci s nedostatečnou ochranou – pigmentové skvrny.

Co jsou to pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny vznikají kvůli nadměrné produkci pigmentu, který se jmenuje melanin, a najdeme ho v pokožce..

Melanin je přirozený pigment produkovaný buňkami zvanými melanocyty a zodpovídá za naši barvu kůže a vlasů. Kůže produkuje více melaninu, když je vystavena UV záření ze slunce nebo ze solárií, což vede k nadměrné produkci melaninu na jednom místě.

Nejvíce nás tento problém trápí v období mezi březnem a říjnem, kdy se ho bohužel tvoří nejvíce.

Pro aspirující kosmetičky: do větší se hloubky se můžete ponořit v rámci online kosmetického kurzu, který vede k profesní zkoušce.

Pigmentové skvrny se mohou objevit na různých částech těla, včetně obličeje, rukou i dekoltu a jsou to oblasti kůže, které mají tmavší barvu než okolní pokožka právě kvůli zvýšené produkci melaninu.

Druhy pigmentových skvrn

Pojďme se podívat na nejčastější typy pigmentových skvrn:

  1. Pihy – nejznámější pigmentové skvrny. Malé, hnědé skvrny, často se vyskytují na obličeji, ale vyskytují se i na jiným místech, kam na těle zasahuje slunce. Jsou dány geneticky a objevují se více u lidí se světlou pokožkou.
  2. Chloasma (melasma, těhotenská maska) – nejvíce se objevují na obličeji (a nejen na něm), nejčastěji z důvodu hormonálních změn. Těhotenské skvrny, vznikají v průběhu těhotenství kvůli hormonálním změnám a působení slunečního záření.
  3. Solární lentigo (můžete znát pod pojmem stařecké skvrny) – sluneční skvrny, tmavé, hnědé skvrny na kůži, často se vyskytují na obličeji, rukou nebo ramenou.
  4. Pozánětlivá hyperpigmentace, skvrnitá pigmentace – tmavé skvrny na kůži, objeví se jako pozůstatek traumatu kůže, od akné po popáleniny. Kůži může poškodit a následně vést k pigmentovým skvrnám i laser, chemický peeling, dermabraze, příčinou může být i operace, některé léky i zánětlivá onemocnění.
  5.  Névy pigmentovémateřská znaménka, mohou být přítomna od narození, ale také vznikají v průběhu života. Při vysokém výskytu mateřských znamének je důležité na ně dávat pozor a nejlépe s dermatologem, protože mohou být potenciálně zhoubné a vést závažným onemocněním kůže.
mateřská znaménka
Mateřská znaménka

Proč pigmentové skvrny vznikají?

Důvodů, proč vznikají pigmentové skvrny, je několik:

  1. Sluneční zářenívšichni milujeme sluníčko, ale bohužel často sluníčko nemiluje nás :-). Při vzniku pigmentových skvrn je sluneční záření jedním z klíčových faktorů. Slunce totiž stimuluje (povzbuzuje) melanocyty, které vedou ke zvýšené produkci melaninu, tím se tělo bránit UV záření. Jako následek vzniknou sluneční pigmentové skvrny, také zvané solární lentigo.
  2. Hormonální změny – jakákoliv nerovnováha v těle, od těhotenství, užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální léčba většinou stimulují melanocyty ke zvýšené produkci melaninu.
  3. Stárnutí – s věkem často dochází k nerovnoměrné produkci melaninu v kůži, což vede ke vzniku pigmentových skvrn a nerovnoměrnému tónu pleti. Znáte pod pojmem stařecké skvrny.
  4. Genetika   i genetika hraje velkou roli, některé pigmentové skvrny mohou být dědičné a s tímhle nic moc nenaděláme.

Proč se máme bát UV záření?

Fotoreaktivita a sluneční záření

Fotoreaktivita je citlivost na sluneční záření. Sluneční záření je energetický zdroj naprosté většiny všech procesů na Zemi (např. fotosyntéza nebo tvorba vitaminu D v těle).

Důležité je zachovat určitý limit, neboť sluníčko může být dobrý sluha, ale zlý pán. V případě lidského organismu slouží jako pozitivní síla na zdraví, psychiku a tvorbu vitamínu D, ovšem může také ve velké míře uškodit naši pokožce.

Na naší kůži působí ultrafialové záření, které obsahuje ultrafialovou složku známou jako UV. Proti němu jsme chráněni právě pigmentem melanin, který je ve svrchní vrstvě pokožky a který propouští do pokožky jen určité množství UV záření – přeměňuje ho na neškodné infračervené záření.

Dělení UV záření:

  • UV-A 95% všeho záření, proniká skrz sklo i mraky a vyskytuje se během celého roku, i když se slunci nevystavujeme a neopalujeme. Spojováno s rychlejším stárnutím pokožky, vznikem vrásek a právě pigmentových skvrn. Zvyšuje riziko vážného onemocnění kůže. Jak si budete všechno pamatovat? UV-A – A jako anti aging.
  • UV-B 5% záření, blokování sklem i mraky, způsobuje spáleniny i bronzovou pokožku. Intenzita se liší v závislosti na lokalitě. Podporuje tvorbu vitamínu D a melaninu. Může pronikat hluboko do pokožky a způsobovat vážné onemocnění kůže. A v tomto případě můžeme použít pomůcku UV-B – Burn (spálenina).
  • UV-C nedostane se k nám, pohlceno zemskou atmosférou, je prokazatelně zhoubné (používá se např. ve sterilizačních lampách pro dezinfekci prostorů).

Prevence proti pigmentovým skvrnám

Naštěstí se pigmentovým skvrnám dá díky preventivním opatření z větší části vyhnout.

Nejdůležitější bod je zde PREVENCE, která začíná ještě před létem.

Prevence v ochraně proti slunci je vysoký SPF faktor. Další nezanedbatelná ochrana před slunečními paprsky je forma výběru oblečení (např.: klobouk, sluneční brýle, dlouhé rukávy, dlouhé kalhoty, malé výstřihy) a pokud jste na letní dovolené, určitě se vyhněte sluníčku kolem poledne, to nejvíce pálí.

Víte, že slunce opaluje ve stínu přes slunečník, cca půl metru pod vodou a na horách máte sluneční odraz od sněhu?

Také doporučuji příliš se neopalovat na přímém letním poledním slunci a nestat se solární vílou.

Ochránit se můžete kosmetikou – existují aktivní látky, které vyrovnávají pigmentaci pleti a působí na snižování produkce melaninu.

Co mají produkty pro domácí péči obsahovat? Doporučuji podívat se po dobré kosmetičce, která vám správně poradí. Není nic horšího, než lovit v lékárně nebo drogerii v regálech, co by se asi tak mohlo hodit.

Kosmetička vám totiž může ušít domácí péči přímo na míru a vy si pak s ní můžete konzultovat, jak dál postupovat. Benefit, který vám žádná drogerka nedá.

A pokud jste kosmetička a s problematikou pigmentových skvrn právě začínáte, doporučuji sledovat produkty např. s těmito látkami:

  • hydrochinon – dlouho považován za nejlepší látku na zesvětlení hyperpigmentace, v nižší koncentraci běžně dostupný, od 4% jen u odborníků, řeší se jeho zdravotní bezpečnost,
  • extrakt kurkuminu – prověřená přírodní alternativa hydrochinonu, zesvětluje hyperpigmentaci, v koncentraci 0,25% je stejně účinná jako 4% hydrochinon, ovšem s tím rozdílem, že kurkumin je netoxický
  • kyselina kojová – blokuje další produkci melaninu a zesvětluje pleť
  • oligopeptid 68 – zesvětlující peptid
  • kyselina fitinová – regulátor tvorby melaninu
  • niacinamid (vit. B3) – potlačuje přenos melanozomů do keratinocytů
  • resveratrol – napomáhá rozpadu melaninu
  • retinol, A-HA a B-HA kyseliny – exfoliační účinky a tím se snižuje výskyt pigmentu
  • a mnoho dalších…

Jak se dá s pigmentovými skvrnami pracovat?

Jakmile už se s pigmentovými skvrnami potýkáte, jsou možnosti, jak si s nimi poradit, buď v kosmetickém salonu nebo v ordinaci dermatologa:

  1. Chemický peeling – velice populární ošetření, které je využíváno i v boji proti akné, spočívá v odstranění horních vrstev pokožky, která pigmentové buňky obsahuje, proto pomáhá snížit viditelnost pigmentových skvrn. Chemických peelingů je mnoho, na pigmentové skvrny je ale vhodné navštívit odborníka a zbytečně neexperimentovat, zdraví máte jen jedno. Stejně tak nechat na něm i výběr vhodné kyseliny neříkat mu, co má dělat – žádné, Mařka na insta si dávala tohle, chci to taky.
  2. Laserová terapie – laserová procedura cíleně působí na pigmentové buňky a rozkládá nadbytečný melanin a pomáhá snižovat pigmentaci. Laserových terapií je mnoho a volí se po důkladné konzultaci s odborníkem.
  3. IPL – intenzivní pulsní světlo – funguje jednoduše vysvětleno – na principu zahřátí melanocytů a následném jejich poškození nebo rozkladu.
  4. Mikrodermabrazemechanický peeling – spočívá v použití speciálního přístroje, kterým se odstraňuje vrchní vrstva odumřelých buněk a nečistot. Tato exfoliace pomáhá stimulovat obnovu pokožky, podporuje tvorbu nových buněk a zlepšuje celkový vzhled pleti.

A nyní jedna nepříjemná zpráva – po provedení výše uvedených ošetření nemáte po problému. Myslíte si, že půjdete např. na laser a hotovo. Omyl. Ani laser není všemocný.

Důležité je starat se o svoji pleť i po ošetření, dodržovat pokyny kosmetičky či dermatologa a pravidelně pečovat o pleť vhodně doporučenými přípravky pro domácí péči.

Zároveň k tomu patří omezovat pobyt na slunci (nejen přímém), používat SPF, vhodné oblečení atp., protože i po laserovém zákroku se mohou pigmentové skvrny vrátit, a to ještě v horší formě (cca do 3 měsíců) a jejich další odstraňování je pomocí kosmetických přípravků o dost horší, ne-li nemožné.

Navazující domácí péče sestavená vaší kosmetičkou, návštěva jejího salonu či dermatologa jsou v tomto případě zásadní.

Navíc, přebíhání od jedné kosmetičky ke druhé, střídání různých procedur různých kosmetických značek, a přílišné experimentování podle insta tipů taky není v pořádku.

Když si vyberete kvalitní péči v kvalitním salonu, je to jako s vaší nejlepší přítelkyní – když máte problém, nemusíte toho moc vysvětlovat a ona ví, jak Vám pomoci.

Shrnutí

Při práci s pigmentovými skvrnami je důležité chránit pokožku před nadměrným slunečním zářením (UV), používat ochranný faktor, nosit vhodné oblečení, omezovat solárium a ideálně si najít kosmetičku, které věříte a která Vám pomůže sestavit správnou domácí péči o pleť a hlavně – buďte důslední v jejím pravidelném používání, lepší prevence není.

Pakliže už s pigmentovými skvrnami bojujete, není všem dnům konec, řešení na trhu naleznete, ale je důležité si uvědomit, že Váš problém neřeší – po odstranění musíte dbát na prevenci.

Přeji krásné léto 🙂

Q&A

Co opravdu funguje na pigmentové skvrny?

Prevence, ale pakliže už je “pozdě”, najděte si kosmetičku/dermatologa, kterým věříte a nechte si poradit.

Jak odstranit pigmentové skvrny doma?

Prosím, nezkoušejte moc experimentů a najděte si raději kvalifikovanou kosmetičku, která Vám určitě ráda pomůže.

Kolik stojí odstranění pigmentových skvrn?

Procedury se pohybují v závislosti na salonech a klinikách od 1.200,- až po 10 000 Kč. Důležité je mít na paměti, že se nejedná o jednorázovou investici, abyste se zbavili pigmentových skvrn, potřebujete jít ideálně na několik ošetření po sobě.

Sdílet