Proč a jak často chodit na kosmetiku

Jak často chodit na kosmetiku

Obsah článku

Co myslíte, je kosmetika zbytečný výdaj navíc? A pokud se už náhodou pro kosmetické ošetření rozhodnete, stačí chodit jednou za rok? A podle čeho poznáte, zda už je čas objednat se? A jakou si vybrat kosmetičku, případně ošetření? Nebo je spíše důležité, s jakou kosmetikou pracuje? Máte spoustu otázek a já se Vám pokusím co nejvíce objasnit proč a jak často chodit na kosmetiku.

Kosmetika pěstící a korektivní

Osobně rozděluji kosmetické ošetření na dvě skupiny, pěstící a korektivní.

Při pěstící se zaměřujete na odpočinek, prevenci a tzv. “běžnou údržbu”. Při korektivní už máte nějaký problém, který potřebujete vyřešit. Např. akné, pigmentové skvrny, vrásky.

Od toho se odvíjí vaše rozhodování – jak si vybrat správnou kosmetičku.

Proč chodit na kosmetiku?

Téměř každému člověku se za život stane, že ho postihne nějaká kožní anomálie – od akné, přes pigmentové skvrny, po kuperózu. A většinou přijde myšlenka “měla bych se někam objednat” teprve tehdy, když specifický problém nastane.

Tady si dovolím jedno pravidlo, které se hodí vždy – prevence není luxus. Pokud už nějaký problém vznikl, stojí to víc peněz i času, než mu předcházet nebo ho oddálit a zmírnit.

Kosmetika by pro Vás tedy v první řadě měla sloužit jako prevence. A jelikož se kůže obnovuje jednou za 28 dní, i v případě prevence je vhodné chodit na ošetření každých 4-6 týdnů. Pakliže jako klientka řešíte specifický problém, Vaše kosmetička Vám případně doporučí jiný postup.

Funguje to stejně jako u lékaře nebo v servisu. Také tam míříte, až když Vás nebo auto něco trápí, ale ruku na srdce – kolik z Vás skutečně chodí dobrovolně na preventivní prohlídky?

Samozřejmě jak procházíme životem, pleť si z každé zkušenosti něco odnese a postupem let se nám tyto příběhy zapisují do tváře ve formě vrásek. Díky pravidelnému navštěvování vašeho pleťového specialisty se dají projevy zralé pleti velmi dobře udržet na uzdě a kontrolovat. A neznamená to, že si hned necháte napíchat botox.

Podle čeho vybrat ideální kosmetičku?

Z mé zkušenosti je na prvním místě doporučení od známých, kamarádek, kolegyň. Zkrátka od kohokoliv, komu důvěřujete.

Jako další můžete vzít v úvahu recenze z internetu. Na to bych ale byla opatrnější, píšou je často lidé, které neznáte a tím pádem jejich hodnocení nemusí odpovídat Vašim představám a požadavků. Proto čtěte “mezi řádky”.

V dnešní době internetové je celkem snadné ověřit si, jestli Vámi vybraný salon má nebo nemá dobrou pověst. I tak se může stát, že Vám po prvním ošetření kosmetička nebo salon nesednou a budete hledat dál.

Druhý faktorem je kosmetika, se kterou kosmetička v salonu pracuje. Jestli jste zastánci přírodní nebo veganské kosmetiky, budete se shánět po jiném typu kosmetického salonu než člověk, který něco takového vůbec neřeší. Pokud Vás oslovila přístrojová kosmetika, budete hledat tento typ ošetření. Ne každá kosmetika se totiž hodí k přístrojovému ošetření.

Třetím faktorem je lokalita a cena. Kolik jste ochotni zaplatit a co očekáváte?

Koluje nepsané pravidlo, že “lepší lokalita” (např. na náměstí)  “lepší ceny” (je dražší). Taky to nemusí být pravda, protože už dnes je hodně dobrých kosmetiček na vesnici a opravdu nemusí mít ceny za 3,50 Kč. Přesto za nimi lidé jezdí, protože mají něco, co potřebují.

A pokud máte pocit, že levné ošetření je pro Vás a vaši peněženku lepší, zkuste se zaměřit na to, co za danou cenu dostanete a jestli případná náprava škody (reakce pleti, alergie, nedostatečně informovaná kosmetička) nebude dražší.

S kosmetičkou byste si měli sednout i lidsky a měla by mezi vámi panovat důvěra. Přece jen si chcete nechat poradit od člověka, kterému věříte.

Co se děje na kosmetice?

Pokud jdete na kosmetiku poprvé, po příchodu do salonu probíhá úvodní seznamovací okénko, ve kterém se doporučuje vyplnit Vaše klientská karta nebo aspoň případě popovídat si, co Vás trápí, jaký máte požadavek, jestli jste na něco alergická…a týká se samozřejmě pleti, i když kosmetičky mají často pocit, že jsou také terapeuti 🙂.

Kosmetička potřebuje lépe poznat Vás a stav Vaší pleti, jaké přípravky používáte, jak moc jste pravidelná ve své denní rutinně, aby správně vybrala druh ošetření a přípravků ještě před tím, než se vrhne na samotné ošetření.

Měla byste být ke kosmetičce upřímná, včetně alergií, případně i pokud máte nějaké další  zdravotní problémy (např. epilepsie, berete léky na vysoký tlak, máte klaustrofobii) přejde se tím tak velké pasece. Např. při použití přístrojové kosmetiky nebo výběru samotných kosmetických přípravků, které se neslučují se zdravotní indispozicí.

Pak přichází na řadu samotné ošetření. Můžete být požádána o sundání šperků, které by při ošetření  překážely. V klidu se můžete uvelebit na lehátku a začít relaxovat :-).

Kosmetička Vás plně připraví na ošetření. Jak dlouho trvá kosmetika? Některá ošetření jsou hotová do 30 min, jiná trvají i 120 min. Záleží, na jakém ošetření jste domluvené.

Co po kosmetice nedělat?

Vždy záleží na typu ošetření. Mnohem přísnější budou opatření po chemickém peelingu a mezoterapii než např. po klasickém ošetření.

Pleť je po ošetření citlivější, protože se na ni nanášely přípravky, masírovala se, proto doporučuji až do konce dne dodržet následující:

  • pleti se nedotýkat a večer ji čistit šetrně
  • nevystavovat se ten den slunečnímu záření
  • vyhnout se sauně (velké teplo) i bazénu (chlorovaná voda)
  • posilovnu a tréninky naplánovat až den po kosmetickém ošetření (pot jí nebude dělat dobře a může reagovat např. pupínky)

Pokud je pro Vás kosmetika relax a chodíte kvůli prevenci, máte navíc další bonusy – vytváříte si čas pro sebe, a to je velmi hezké. Navíc si při masáži určitě rády zdřímnete a neberete tím další energii pro další část dne 🙂.

Shrnutí

Chodit na kosmetiku je důležitá prevence pro zdraví pleti. Rozhodování o četnosti návštěv záleží na tom, zda preferujete péči preventivní nebo korektivní. Prevence se Vám vždy vyplatí, protože předejde vzniku problémů. Ideální je navštěvovat kosmetičku každých 4-6 týdnů. Kromě toho, pravidelné návštěvy udržují pleť zdravou a snaží se minimalizovat projevy stárnutí, aniž by bylo nutné sáhnout po agresivních metodách jako je botox.

Q&A

Kdo nemůže chodit na kosmetiku?

Na kosmetiku může chodit každý, ale dle Vašich zdravotních omezení Vám Vaše kosmetička může doporučit alternativní způsoby kosmetického ošetření.

Pokud máte opar, počkejte, dokud ho nezaléčíte, protože díky kosmetickému ošetření se může roznést po zbytku obličeji.

Jaký je ideální věk pro to začít chodit na kosmetiku?

Toto se nedá jednoznačně určit. Teenager s problematickou pletí může začít chodit již od mladého věku, další začíná až po třicítce. Obecně začít chodit okolo 25. roku života není nic proti ničemu.

Jak často chodit na kosmetiku?

Ideálně každých 4-6 týdnů. Můžete chodit ale i klidně jednou do týdne :-).

Sdílet