Rezervační systémy – 7 výhod, proč se vyplatí

Obsah článku

V roce 2024, tzv. v době onlinové (čemuž odpovídá i nabízený čistě online kosmetický kurz, který nabízím), si můžete objednávání klientek do salónu hodně zjednodušit. Pamatuji totiž doby, kdy se všechny klientky objednávaly pouze přes telefon a zprávy a byla jsem jako telefonní ústředna, neboť téměř žádné rezervační systémy neexistovaly :-).

Rezervační systémy a proč se vyplatí

Na trhu je jich již mnoho a popravdě se jejich funkce významně neliší, resp. ne pro kosmetický salon. Všechny fungují na bázi objednání se na jakoukoliv proceduru, kterou v salónu nabízíte, čistě online.

Zařídit si rezervační systém Vám ale pomůže ještě v několika dalších bodech:

  1. Intuitivní ovládání a objednávání – nejjednodušší způsob pro klientku, jak si zarezervovat termín ve dne v noci
  2. Přehled kosmetických ošetření a cen – vše máte přehledně na jednom místě a klientka se může v klidu rozhodnout, na jaké ošetření se vydat. U každého ošetření je i uvedená cena a doba, jak dlouho kosmetické ošetření trvá.
  3. Efektivní plánování – ušetří se čas Vám i klientkám
  4. Upozornění na schůzku a automatické ukládání do kalendáře – hned po objednání klientce  i Vám přijde e-mail se schůzkou, která se automaticky uloží do kalendáře
  5. Nové klientky – někteří lidé nemají rádi telefonování a jsou stydliví, můžete tedy do salonu přilákat novou klientelu.
  6. Snížení no-shows – rozšířil se nám tu takový nešvar – zákazník bez předchozí omluvy nebo zrušení termínu nepřišel na dohodnuté ošetření. Některé systémy umožňují nastavení potvrzení rezervací nebo výzvu k platbě předem, což snižuje riziko nezrušených rezervací (tzv. no-shows) a vašeho následného rozladění, že máte zase hodinu neplánované volno, protože zase nepřišli…
  7. Statistika – systém vám pomůže velmi rychle a jednoduše různé přehledy – např. která služba je u vás nejoblíbenější, kolik jste za ní během roku vydělali, může mít i přehledy zákaznických karet o udělat např. statistiku o zákaznících a jejich nákupních preferencích, což může být užitečné např. pro vaše budoucí plánování.

Výhoda pro kosmetičky: ve většině rezervačních systémů zkušební dobu, v rámci které můžete službu otestovat zdarma.

Nevýhody?

Samozřejmě vše má pro a proti – pojďme se podívat na 2 nevýhody, které je potřeba zvážit:

  1. Placené služby – největší nevýhoda je, že abyste mohli využívat rezervační systémy opravdu naplno, potřebujete placenou verzi. Můžete si je sice ve zkušební době vyzkoušet zdarma, ale poté už se Vám bude strhávat z účtu další platba. Případně společnost Reservio nabízí základní verzi zdarma, kde můžete přijmout maximálně 40 objednávek za měsíc. Do začátku se tedy úplně nemusí vyplatit si rezervační systém zařizovat. Je tedy si položit otázku, jestli se Vám rezervační systém do začátku vůbec vyplatí.
  2. Technické potíže – budete se muset spolehnout na externí technologie a funkčnost software, můžete se ale pojistit tím, že si vyberete rezervační systém, který vznikl v Česku, takže nabídne podporu ve všední dny v českém jazyce

Srovnání rezervačních systémů

Na českém trhu existuje již větší množství rezervačních systémů, jsou tu však dvě společnosti, které si (dle mého názoru a zkušeností) konkurují nejvíce – Reservio a MyFox. Oba nabízejí velmi podobný seznam funkcí od online rezervací, po správu kalendáře, upozornění na schůzky a přehled statistik. Pro kosmetičku tedy bude rozhodující zejména cena, případně pocit, který budeme mít ze zkušebního používání.

Co totiž 100% doporučuji je, využít u každého systému zkušební dobu zdarma, člověk si tak vyzkouší, který rezervační systém mu vyhovuje více, což naštěstí obě společnosti nabízejí.

Reservio

Český rezervační systém s několika balíčky, z nichž ten nejzákladnější je zcela zdarma. Bohužel pro potřeby kosmetiček nemusí být z dlouhodobého hlediska dostačující, neboť je omezen maximálně na 40 rezervací. Standard balíček měsíčně stojí 399 korun, ale ceny se liší, pokud se rozhodnete předplatit si např. celý rok najednou. Reservio nabízí první měsíc zdarma. Seznam předplatných si můžete prohlédnout zde.

Rezervační systémy - ceník rezervační služby Reservio

MyFox

Také český rezervační systém, který dokonce vznikl v Plzni (stejně, jako Studio 🙂 ),  standardní balíček stojí měsíčně 569 korun, ale stejně jako u Reservia nabízí zvýhodněnou cenu při roční platbě. Zkušební doba je v MyFox 14 dní. Seznam předplatných si můžete prohlédnout zde.

Rezervační systémy - ceník rezervační služby MyFox

Já osobně mám zkušenost s oběma službami, napřed s MyFox, později jsem přešla na Reservio. Se službami jsem u obou společností byla spokojená, včetně zákaznické podpora – hlavním důvodem byla cena.

Další rezervační systémy, které můžete okouknout, jsou např. Bookio, který také vznikl v České republice, osobní zkušenost s ním bohužel nemá.

Shrnutí

V dnešní době se objednávání klientek do kosmetického salonu zjednodušilo díky online rezervačním systémům. Ty umožňují snadnou rezervaci procedur a nabízí přehledný seznam služeb s cenami.

Další výhody zahrnují efektivní plánování, upozornění na schůzky a možnost získání nových klientek. Systémy také pomáhají snižovat riziko rušení schůzek a poskytují užitečné statistiky.

Mezi nevýhody patří placené verze systémů a možné technické potíže. Na českém trhu dominují Reservio a MyFox, které se liší zejména cenou. Doporučuji využít zkušební období zdarma k výběru nejvhodnějšího systému pro Váš business

Q&A

Jak vytvořit online rezervační systém pro moje studio?

Je to velice jednoduché, stačí se na stránkách vybraného rezervačního systému zaregistrovat, vybrat si obor Vašeho podnikání a poté propojit rezervační systém s Vašimi stránkami (buď webem nebo sociálními sítěmi). Na stránkách rezervačních systémů najdete podrobný návod, jak na to.

Sdílet