Kosmetická diagnóza krok za krokem: 4 způsoby analýzy a jejich přínos

Kosmetická diagnóza

Obsah článku

Kosmetická diagnóza je jedním ze základních pilířů kvalitního kosmetického ošetření a následné domácí péče, která vede k úspěšnému vyřešení klientčina problému. Pojďme si rozebrat způsoby, jakým můžeme diagnostiku pleti provést a k čemu nám vůbec je.

Proč nás kosmetická diagnóza zajímá?

Když k Vám klientka přijde poprvé, nic o ní nevíte. Je třeba se ptát. Zajímat se. Dát si čas v průběhu ošetření na správné určení jejích specifických problémů a kam až mohou vést.

Například – jaký má klientka typ pleti? Má suchou nebo dehydratovanou pleť? Sklon k akné, případně jaký typ? Jak jsou na tom její kolagenní vlákna? Hydratuje dobře? Má hodně ucpané póry? A co zabarvení a pigmentace? Schyluje se k nějaké nepleše? Má klientka alergie, zdravotní problémy? Co rodina a sklony k rosacee?

Do kosmetického salónu chodí klientky vesměs řešit specifický problém. Jasně, spoustu lidí již chodí na “udržovací” procedury, ale z valné většiny se setkáte s problémy jako: akné, vrásky, růžovka, pigmentace, apod. A byť vím, že máte oči a nebojíte se je použít – navíc mnoho kožních problémů člověk opravdu vidí jedním pohledem – některé vyžadují pozornost, čas, lupu, případně až přístroj.

Pokud neuzpůsobíte kosmetické ošetření výsledkům diagnózy (nebo pokud se na ni úplně vyprdnete), může Vás čekat nemilé překvapení v podobě neúčinných přípravků, při nejhorším může dojít až ke zhoršení stavu pleti. Klientka si také určitě ráda odnese tipy na domácí péči, aby mohla svůj problém aktivně řešit – je proto třeba mít pevná data, o která se opřete.

Pamatujte – klientka si Vás platí pro Vaši expertizu, nejen pro mazání krému, je proto dobré od začátku kosmetické diagnóze věnovat pozornost.

Karta klienta

Samozřejmě když už věnujete nějaký čas poznávání klientky, je dobré vést si tzv. kartu klienta. Buď ji můžete mít vytištěnou nebo v počítači a je dobré poctivě si zapisovat klientčin stav, ať už zdravotní nebo “kosmetický” – co používá doma, co si od Vás nakoupila, co používáte/nepoužíváte při ošetření a proč.

Při klientčině příští návštěvě se nemusíte složitě vyptávat znovu a jen navážete, kde jste přestali. Na klientku navíc udělá dojem, když se o ni budete zajímat.

Karta klienta
Ukázka karty klienta

Způsoby, jak provádět kosmetickou diagnózu

Existuje několik způsobů, jak provádět kosmetickou diagnózu:

  • Okem

  • Přístrojem

Pojďme si je rozebrat.

Kosmetická diagnóza okem

Na spoustu kosmetických problémů Vám popravdě stačí pouhé oko. Akné? Vidíte. Pigmentové skvrny? Také. Vrásky jakbysmet.

Pro začínající kosmetičku je v pořádku, když nebude investovat do přístrojů a vydělané peníze investuje do jiných věcí. Také je důležité zaměřit se na svou klientelu – chodí k Vám vůbec lidé, co kosmetickou diagnózu potřebují, nebo si jdou primárně odpočinout na masáž? Soustředíte se drtivou většinu dne na řasy a obočí a kosmetiku děláte občas? Takzvaná okometrie je pro Vás naprosto v pořádku.

Když se rozhodnete kosmetickou diagnózu dělat primárně okem, doporučuji i tak koupit si zvětšovací lupu nebo brýle. Budou Vám obrovským pomocníkem při např. černých tečkách nebo rozšířených kapilárách na nose nebo centrální části obličeje při kuperóze.

Kosmetická lupa
Zvětšovací lupa, která zároveň slouží jako lampa

Kosmetická diagnóza přístrojem

Existuje několik přístrojů, se kterými můžete dělat kosmetickou diagnózu, projdeme si je od nejlevnějších po nejdražší:

  • Tyčinka

  • Mikrokamera a software

  • Tunel s tabletem

Tyčinka

U nás ve studiu je tyčinka neoficiální název :-). Jedná se o jednoduchý analyzér, který má v hodně případech tvar tyčinky, může ale připomínat např. tvar ultrazvukové špachtle. Ukazuje základní hodnoty jako hydratace, promaštění a procento melaninu kvůli pigmentaci v procentech nebo na škále (např. od 1–5, 0-100%).

Funguje tak, že se přikládá na čelo, tváře a bradu klientky, po přiložení se pár sekund počká, dokud analyzér nepípne a poté se můžete podívat na výsledky.

Přístroj seženete do pár tisíc (při slevách často do tisícovky) a jeho použití je za pomoci přiloženého návodu jednoduché.

Tyčinka
Tyčinka, typ IMATE4

Mikrokamera se software

Další přístroj, který umožní provést už detailní analýzu pleti, je kombinace mikrokamery napojené na software.

Kamera se přikládá na pleť a snímá pokožku (dle nastavení může jít až do hlubších vrstev kůže). Software všechna data analyzuje a ukládá. Má také k dispozici lupu, díky které se můžete opravdu do detailu podívat na stav a typ pleti (napříkald rozšířené žilky na nose a sklon ke kuperóze) a umožňuje fotit a ukládat snímky.

My máme ve studiu přesně tento typ analyzátoru – jmenuje se K19 – a nabízí opravdu detailní přehled stavu a typu pleti.

K19
Přístroj K19, mikrokamera
K19
Přístroj K19, mikrokamera

Data se týkají:

  • Hydratace

  • Promaštění

  • Ucpání pórů

  • Citlivosti pleti (sklon ke kuperóze, rosacee)

  • Kolagenových vláken

Nejen, že se Vám získaná (a celkem podrobná) data ukážou v software přehledně za pomocí textu a grafů, K19 Vám umožní získat PDF zprávu ke stažení, kterou můžete klientce poslat na e-mail i s doporučenými změnami.

Kompletní zpráva 1
Komplexní zpráva část 1., kterou vidíte v software K19, data jsou ilustrační
Kompletní zpráva 2
Komplexní zpráva část 2., kterou vidíte v software K19, data jsou ilustrační
Příklad PDF
Ukázka PDF, které můžete po diagnóze zaslat klientce, data jsou ilustrační

Když Vám klientka přijde znovu, analýzu můžete opakovaně provést a software umožní výsledky porovnat v čase – opět včetně PDF zprávy.

Příklad porovnání
Ukázka porovnání dvou různých testovacích období, data jsou ilustrační

Všechna data jedné klientky můžete mít přehledně uložená v softwaru a efektivně sledovat, jak se spolupráce vyvíjí.

Dalším benefitem podobné diagnostiky je, že můžete ke specifickým problémů přiřadit konkrétní produkty, které se na řešení daného problému hodí. Ty se potom automaticky promítnou do výsledků analýzy, včetně PDF pro klientku.

Na důkladnou analýzu pleti přístrojem K19 se můžete objednat zde.

Věže s diagnostikou

Existují přístroje s integrovanými funkcemi (např. ultrazvuk, RF, kryo, diagnostika). Většinou pochází z Číny a je třeba rozmyslet si dodavatele. Pokud se poškodí jedna hlavice, může to způsobit nefunkčnost celého zařízení.

Tunely s tabletem na bázi AI

Jedna z nejpokročilejších diagnostik na trhu. Kombinuje tunel se skenerem a tablet s umělou inteligencí (AI).

Umělá inteligence opravdu mění svět – a kosmetika není výjimkou. Tunel skenuje celou hlavu a zobrazí detailní zprávu na tabletu, včetně „kosmetického“ věku klienty, aka na kolik let se Vaše pleť cítí. Většina pochází z Koreje. Investice do nich je vyšší, ale odpovídá úrovni, pokud nabízíte exkluzivní péči.

AI tunel
Tunely s tabletem na bázi AI

Pořídit si analyzér nebo ne?

Stále si nejste jisti, jestli si kvalitní analyzér pořídit? Záleží na typu Vaší praxe.

Bez něj se obejdete, pokud:

  • máte malý salon a zavedenou klientelu, která Vám důvěřuje

  • se kosmetice věnujete pouze okrajově

  • zaměřujete se spíš na relaxační ošetření

Přesto se Vám může hodit alespoň tyčinka, když přijde klientka s problematickou pletí.

Který analyzér zvolit?

Pokud se přeci jen rozhodnete pro analyzér pleti, pro který se rozhodnout a proč?

Zprvu zvažte 2 věci: klientelu a finanční možnosti. 

Tyčinka

Cenově dostupná, vhodná na začátek. Měří hydrataci, mastnotu i elasticitu. Dodá klientce pocit profesionality.

Mikrokamera se software

Pokud řešíte konkrétní problémy (akné, pigmentace…), mikrokamera s archivací a zprávami je ideální. Vyplatí se i analytickým klientkám, které chtějí sledovat stav v čase.

AI tunely

Pokud cílíte na prémiové služby a klientky očekávají technologie na úrovni dermatologie, tunel se vyplatí.

5 důvodů, proč si pořídit kosmetický analyzér

A pokud stále ještě váháte, pojďme si shrnout, proč si profi diagnostiku přeci jen pořídit a proč jsme se pro ni rozhodli ve studiu i my:

  1. Individuální péče: Nabídnete klientkám konkurenční výhodu, méně kosmetických salónů nabízí přístrojovou diagnostiku pleti.

  2. Prevence problémů: Můžete včas odhalit například rozšířené žilky na nose, které by vedly ke kuperóze/rosacee nebo klientku ještě před výskytem prvních výraznějších vrásek upozorníte na výrazný úbytek kolagenových vláken.

  3. Úspora času a peněz klientky: Neztrácíte čas metodou pokus–omyl, doporučujete ošetření a domácí péči podle dat.

  4. Sledování pokroku: Díky možnosti porovnávání výsledků propojené s kartou klienta sledujete výsledky opravdu do hloubky a můžete ukázat klientce důkaz, co Vaše společná práce přinesla za ovoce.

  5. Profesionální přístup: Získáte důvěru klientek, data mluví za vše.

Shrnutí 

Kosmetická diagnóza je klíčem k úspěšné péči a spokojeným klientkám. Začít můžete i bez přístrojů – okometrie stačí, ale přístroje zvyšují profesionalitu. Tyčinka je levná a efektivní, mikrokamera poskytne detailní data, AI tunel je high-tech řešení. Diagnostika šetří čas i peníze, protože vede k cílené péči. Kvalitní přístup buduje důvěru a věrnost.

Q&A

Co je tonus a turgor pleti?

Oboje slouží v kosmetické diagnóze k určení pružnosti a zralosti pleti.

Tonus = elastická vlákna ve škáře, určuje, jak je pleť pružná.

Turgor = pevnost a napětí kůže, sklon k vráskám.

Na toto téma připravujeme samostatný článek.

Jaké jsou kontraindikace kosmetického ošetření?

Veškerá závažná nebo chronická onemocnění raději konzultujte se svým lékařem a informujte o něm svoji kosmetičku – klíčové je vědět o kardiostimulátoru, roztroušené skleróze, alergií na specifické složky nebo bylinky, které se v kosmetice běžně užívají a těhotenství sebou nese také spoustu kontraindikací.

Když neřešíte chronické nebo vážné onemocnění, momentální kontraindikace kosmetického ošetření jsou:

  • Infekční onemocnění, chřipka, nachlazení
  • Opary
  • Hnisavá nebo plísňová onemocnění
  • Výrazné popáleniny
  • Čerstvě aplikovaný botox
  • Akutní kožní onemocnění, které nesouvisí s kosmetickým ošetřením (např. akné)

Jaké jsou nejčastější odchylky od normy v kosmetice?

Névy, pigmentové skvrny, mílie, bradavice, melanom

Sdílet