Mnohým z Vás teď možná vrtá hlavou, hm, exfoliace co to je? To určitě nedělám, nebo když jo, tak určitě v míře! Věřte mi, že často ani nevíte, že exfoliujete. Nebo jste naopak slovo exfoliace slyšeli už milionkrát, ale pořád přesně nevíte, o čem je řeč? Čtěte dál!
Exfoliace co to je a k čemu nám je
Pouštíme se do náročného tématu. Proč? Myslím si totiž, že za mnoho kožních problémů se v dnešní době skrývá právě ona, neboť je dobrý sluha, ale zlý pán. Nepochopte mě špatně, exfoliace je opravdu skvělá jako prevence mnoha problémů, ale jakmile to s ní přeženete, zaděláváte si na docela slušný průšvih.
Kůže a jakou hraje roli buněčná výměna
Pokud neznáte do většího detailu kůži, seznamte se. Pokud chcete být kosmetička nebo si u nás chcete dělat kurz (ať už online nebo kombinovaný), setkáte se s ní hodně. A dopředu se nebojte, vezmeme to laicky. Kůže je největší orgán (ano, opravdu orgán) našeho těla a má několik velmi důležitých funkcí – primárně ale naše vnitřnosti chrání před okolním světem :-).
Skládá se ze tří dílčích částí:
- Pokožka – svrchní vrstva
- Škára – prostřední vrstva
- Podkožní vazivo – spodní vrstva

Když se začneme bavit o exfoliaci, škára a podkožní vazivo nás moc nezajímají, my se musíme zaměřit na proces, který se odehrává v pokožce.
Pokožka se sama o sobě dělí na několik vrstev. V té nejspodnější u škáry se tvoří nové buňky, které postupují další vrstvami nahoru – jsou vždy vytlačeny vrstvou nově vznikajících buněk. Jak se dostávají skrz různé vrstvy nahoru, buňky umírají.
Tento proces je velmi důležitý – na povrchu naší pokožky totiž vidíme už pouze a jen odumřelé buňky. Zajímavé, že? Tím, že se ale pořád tvoří nové a nové buňky, ty staré z nás musí odpadnout a vytvořit tak prostor dalším. Občas se ale stane, že odumřelé buňky jsou tvrdohlavé a odpadnout se jim nechce.
V tenhle moment musí přijít na pomoc exfoliace, protože odumřelé buňky, které se na kůži drží zuby nehty mohou způsobovat spoustu problémů – například akné.
Tento celý proces, kterému se říká keratinizace, může trvat od 14 dnů až po 28 dní (popravdě klidně více). Faktory, které hrají roli v rychlosti buněčné výměny jsou například:
- Věk – teenager má buněčnou výměnu v průměru 14 dní, zatímco zralá pokožka přibližně měsíc
- Dědičnost
- Hormonální nerovnováha
- Již existující problémy s pletí
Exfoliace tedy pomáhá pokožce zbavit se odumřelých buněk a nedělat tak na kůži paseku. Celkově tedy přispívá ke zvýšené kvalitě naší pleti a ke zdraví – na omak bude pleť hladší, hebčí a bude více zářit.
Formy exfoliace
Když už plně chápeme, co exfoliace znamená, pojďme se podívat na její různé formy.
Existuje několik způsobů, jak můžeme pleť exfoliovat:
- Chemicky
- Mechanicky (fyzikálně)
Rozebereme si je podrobně.
Chemická exfoliace
Chemická exfoliace je termín pro odstraňování odumřelých buněk z rohové vrstvy chemickými sloučeninami, které to dokáží bez mechanické pomoci (např. tření).
Hydroxy kyseliny
Také známé jako ovocné kyseliny, jsou v dnešní době jsou zdaleka nejpopulárnější forma chemické exfoliace.
Hydroxy kyseliny se dělí na:
- AHA (alfa)
- BHA (beta)
- PHA (poly)

Možná už jste o nich také slyšeli a pokud nejste ve skincare úplní začátečníci, pravděpodobně je máte v několika produktech doma. Jedná se také o kyseliny, které jsou využívané ve velmi populární kosmetické proceduře, které se říká “chemický peeling”.
Při kontrolovaném chemickém peelingu se sloupnete a je proto třeba provádět ho u zkušeného odborníka (kosmetička/dermatolog). Důležité je říct, že kosmetičky v kosmetických salónech bez vystudovaného dermatologa mohou používat AHA pouze do koncetrace 30% a BHA do 20%. U dermatologa je povolená koncentrace vyšší. Pozor také na domácí peelingy, ve vysokých koncentracích mohou být celkem nebezpečná věc, ale o tom až o pár odstavců níže.
Abychom se dopátrali, jak moc dané kyseliny exfoluijí, zajímají nás procenta, pH a také velikost jejich molekul. Bez zbytečného zabředáváni do chemie (pH tedy vynecháme) bych ráda zmínila Daltono pravidlo.
Daltonovo pravidlo určuje, že čím těžší molekula je, tím větší má problém s tím dostat se do hlubších vrstev pokožky. Toto pravidlo je ohraničené číslem 500. Jakmile se molekula dostane na vyšší číslo než 500, dá se říct, že klouže po povrchu (často se o molekulárních váhách mluví s souvislosti s kyselinou hyaluronovou, neboť v základu má jedna její molekula obrovskou váhu).
A jaký je mezi druhy kyselin rozdíl?
AHA
Jsou nejčastěji rozpustné ve vodě (až na kyselinu mandlovou) a mimo exfoliaci obvykle nesou ještě jiný, pozitivní účinek na pleť.
Jejich koncentrace může být až v několika desítkách, pro začátek je bezpečné začít s koncentrací do 10%. Při salonních ošetřeních se běžně setkáte s vyšší koncentrací a u dermatologa můžete narazit až na koncentraci 70%.
Jinak při používání AHA jste náchylnější ke spálení na sluníčku, proto je dobré nosit SPF faktor (viz samostatný článek).
Známé AHA kyseliny:
- Kyselina glykolová (nejmenší, dostává se nejhlouběji, klidně až do základní vrstvy pokožky ale také nejvíce dráždí)
- Kyselina mléčná (nedráždí tolik a je velmi účinná jako hydratační látka)
- Kyselina mandlová (rozpustná v oleji, největší benefit pro mastnou nebo aknózní pleť, velká velikost molekuly, takže tolik nedráždí)
- Kyselina vinná, jablečná (hydratace, podpora tvorby kolagenu)
BHA
Tyto kyseliny jsou rozpustné v tuku, což znamená, že z nich bude benefitovat primárně mastný typ pleti a aknózní pleť. Tuk se totiž rozpouští v tuku, což znamená, že BHA skvěle rozpouští sébum (kožní maz).
Při zařazení tohoto produktu do rutiny bych ale i tak dávala pozor, byť je účinek BHA na aknózní pleť celkem znatelný, stále se jedná o silnou aktivní látku. Nejčastěji na domácí použití najdete BHA v koncentraci do 2%, v salónech a u dermatologa se můžete setkat až se 40%.
Známé BHA kyseliny
- Téměř výhradně kyselina salicylová (protizánětlivá, antiseptická)
Poznámka: Ráda se vyjádřím k The Ordinary 30% glycolic acid + 2% salicylic acid produktu. 30% kyseliny glykolové je dost. Produkt mám ráda, ale vždycky jsem k němu přistupovala s respektem a věděla jsem, jak ho mám použít. Jedná se o opravdu silnou koncentraci kyselin, která Vám může popálit obličej a do ruky lidem, kteří nechápou, co může způsobit, nepatří. I přes to, že se po něm nesloupnete, musíte dodržovat základní pravidla. 10 minut je 10 minut. MAXIMÁLNĚ! Použití jednou do týdne znamená použití MAXIMÁLNĚ jednou do týdně.
Klidně si můžete peeling udělat jen jednou do měsíce, ono se to nezblázní. Nutná SPF ochrana (zvolila bych 50), bez výjimky, jinak si opravdu spálíte obličej (zejména v létě bych se na peeling úplně vyprdla). Žádné jiné aktivní látky ve stejný den nejsou třeba. A i když to možná chápete a dodržujete, popravdě, myslím, že by se mi klidněji spalo, kdyby The Ordinary produkt stáhlo.
Jo a to, že The Ordinary píše na Salicylic acid 2%, že máte sérum používat každý den, je pěkná blbost. V pohodě stačí jako forma exfoliace 1-2x do týdne. Nezapomeňte, že je to taky jenom klasická firma, která chce vydělat peníze.
PHA
Celkem nový druh kyselin, říká se jim také “bratranci AHA” neboť jsou si vlastnostmi velmi podobné, jediný rozdíl je, že PHA by neměly být tak dráždivé a dají se proto používat intenzivněji.
Výzkum toto tvrzení bohužel nemůže potvrdit na 100%, proto je lepší přistupovat k PHA kyselinám stejně jako k ostatním exfoliačním kyselinám.
Známé PHA kyseliny
- Gluconolactone (hydratuje a působí jako antioxidant)
- Kyselina lactobionová a maltobionová (snižují tvorbu melaninu)
Enzymatické peelingy
V dnešní době jsou ještě známé enzymatické peelingy, které kombinují enzymy jako bromelain (enzym z ananasu) nebo papain (enzym z papáji), které slouží stejně jako ovocné kyseliny, jen se má za to, že jsou mnohem jemnější.
Kombinované peelingy
Peelingy můžete nalézt často i v kombinaci a není výjimka, že často najdete např. AHA + BHA pohromadě.

Mechanická (fyzikální) exfoliace
Mechanická, které se také jinak říká fyzikální, exfoliace, znamená, že pleť opracováváme mechanickým způsobem – např. třením povrchu o povrch (např. kartáček na čištění pleti, ručník, konjaková houbička) nebo nám k tomu pomáhají různá zrníčka/hrubé kousky (peelingy se zrníčky, scruby).
Mechanická exfoliace nemusí být nutně drsná, může být i jemná, ale zpravidla se jeho jemnost ovládá docela těžko – záleží na velikost zrníček nebo na tlaku, který dotyčný použije, když používá například již zmíněný čistící kartáček.
Pro mechanickou exfoliaci se dříve používalo slovo peeling. V dnešní době už toto označení není správné, neboť jak jsme si již stanovili, peelingů máme více druhů a v dnešní, kosmeticky dost pokročilé, době se nejvíce využívá exfoliace chemická. Často se ale setkáte s tím, že někdo říká, že si doma dělá peeling a myslí tím, že využívá produkt se zrníčky. Více trefné by ale bylo označení scrub.
Co se bohužel tolik neví, je, že jakékoliv tření povrchu o Vaší pokožku je ve zkušenosti mechanická exfoliace. Takže pokud každý den smýváte cleanser hrubším ručníkem – exfoliace. Pokud si každý den čistíte pleť čistícím kartáčkem – exfoliace. Konjaková houbička? Nerada to říkám, ale pořád se točíme v kruhu. V kruhu, který Vaší pleti nedělá dobře.
Já vím, že máte pocit, že si jinak pleť nevyčistíte a že se Vám líbí, jak máte pleť jako miminka, úplně čistou žejo? No. Možná takový pocit máte hodinu, dvě ale potom Vám Vaše pleť začne dávat slušně na zadek, protože ji máte přeexfoliovanou a ničíte si kožní bariéru.
Pokud se Vám na pleti tvoří šupinky, suchá místa nebo akné, to poslední co potřebujete je přehnaná exfoliace. A je úplně jedno, jestli mechanická nebo chemická. Ale mechanická je horší.
Druhy produktů mechanické exfoliace:
- Jakékoliv produkty se zrníčky (najdete označení scrub nebo i peeling) – často se používá káva (nejdrsnější, já používám výhradně na nohy), ovesné vločky (jemné), cukr (podle druhu, ale obecně hrubší) nebo rozemletá slupky nejčastěji z meruněk (drsné)
- Ručníky – pokud máte hrubší, exfoliace bude hrubá a naopak
- Čistící kartáčky – existuje spoustu druhů, aplikuje se na ně podobné pravidlo
- Konjakové houbičky – lehká forma exfoliace
- Gomáže – pokud jste z našeho kurzu, o gomážích toho víte již spoustu, pokud ne, jedná se o velmi jemné exfolianty s mikročástečkami celulózy nebo carbomerů


Forma mechanické exfoliace, která je za zenitem: drsné slupovací masky – pamatujete ty s uhlím na černé tečky? Tak na ně prosím zase hodně rychle zapomeňte. Pomalu se k nám dostávají i ty jemné (např. Korea), bohužel zatím nemám žádnou zkušenost.
Jakým způsobem exfoliaci do rutiny zařadit?
Zkrácená verze: pomalu, v malých koncentracích, v malém množství. Raději večer.
a) Pomalu
Pomalu znamená jednou do týdne v jiný den než retinoidy (některá pleť je sice dohromady snese, ale moc jich není). Méně je více a věřte mi, že i přesto, že na produktu najdete, že ho můžete používat každý den, napřed vyzkoušejte, jestli na něj reagujete dobře. Dejte tomu alespoň 2 týdny, pak můžete přidat den navíc.
Samozřejmě ale v dnešní době můžete najít produkt, který je opravdu tak jemný, že ho můžete používat vícekrát do týdne, neříkám, že ne (některé Christina tonery, korejské tonery – virální Glow recipe toner), dávejte si potom pozor na silnější formy exfoliace.
Hodně záleží na koncentraci, více viz odstavec níže. Jsem pro exfoliace 1-2 do týdne, ale jsou produkty, které opravdu snesete více dní v týdnu a nebudou se třískat ani s retinoidy, nemám proti tomu nic. A naopak, některé produkty nesnesete častěji, než 1x do týdne, tak se nesnažte svou pleť napasovat na jejich používání.
b) V malých koncentracích
Nekupujte si rovnou 30% kyselinu glykolovou. Napřed začněte s jemnějšími exfolianty do 10%.
c) V malém množství
Jedna z nejčastějších chyb ve skincare je, že produkty nejsou používány ve správném množství. U tekutého exfoliantu (například toner) nepotřebujete celou dlaň plnou produktu, čajová lžička je naprosto ok, u gelu/krému pak začněte s velikostí hrášku.
Pamatujte, vždycky můžete přidat, nikdy ne ubrat.
d) Raději večer
Exfoliace Vás dělá náchylnější na sluneční záření, je proto lepší používat produkty na noc. Není to ale pevné pravidlo, pokud Vám vyhovuje exfoliovat ráno, nic se neděje. Jen prosím vždy noste SPF.
Poznámka: vždycky si produkt napřed vyzkoušejte mimo obličej a nechte ho chvíli působit (tzv. patch test). Patláte si na obličej kyseliny, takže prosím, zkuste si napřed například na ruce, jestli na produkt nemáte alergickou reakci (silné začervenání, pálení, svědění). Pokud ano, produkt musí ihned dolů.
Zařazení do rutiny dle typu a stavu pleti
Teď to nejdůležitější, že?
Přibližný rámec látek, na které se můžete s Vaším typem a stavem pleti zaměřit. Typu ani stavu pleti se tu do detailu věnovat nebudu, pokud si nejste jisti, o čem mluvím, koukněte na samostatný článek.
Poznámka: PHA jsou vhodné témeř na každý typ i stav pleti, s těmi obecně nešlápnete vedle
Mastná pleť (typ pleti)
- zvýšená tvorba kožního mazu
Chemická ex. – kyselina salicylová
Mechanická ex. – jemnější ručník, konjaková houbička, jemnější gel se zrníčky
Suchá pleť (typ pleti)
- snížená tvorba kožního mazu
Chemická ex. – AHA (je možné začít kyselinou mléčnou, pak přejít na kyselinu glykolovou)
Mechanická ex. – jemný peeling, gomáž
Aknózní pleť (stav pleti)
- z drtivé většiny zvýšená tvorba kožního mazu + hormonální nerovnováha
Chemická ex. – kyselinou salicylová
Mechanická ex. – raději se vyhnout
+ zvažte zařazení retinoidů do rutiny
Citlivá pleť (stav pleti)
- problém s přecitlivělostí na podněty
Chemická ex. – Gluconolactone + AHA/BHA dle typu pleti
Mechanická ex. – maximálně velmi jemná exfoliace (jemný ručník, konjak) případně gomáž
Zralá pleť (stav pleti)
- pleť s věkem se přirozeně mění a stává se sušší
Chemická ex. – kyselina glykolová
Mechanická exfoliace – raději se vyhnout
+ zvažte zařazení retinoidů do rutiny
Dehydratovaná pleť (stav pleti)
- chybí hydratace
U velmi dehydratované pleti bych zvážila, jestli není poškozená kožní bariéra. Pokud ano, chvíli (alespoň měsíc) bych neexfoliovat téměř vůbec a zaměřila bych se primárně na hydrataci.
Chemická ex. – kyselina mléčná (připomínám, že celkem ochotně drží vodu)
Mechanická ex. – raději se vyhnout
Kdy se exfoliaci potřebuji raději vyhnout?
Jsou situace, kdy bych se exfoliaci úplně vyhnula, případně bych ji do rutiny momentálně ani nezařazovala:
1. Poškození kožní bariéra
Velké nepochopení v rámci skincare komunity vzniká z toho, že člověk místo toho, aby více hydratoval, naopak více exfoliuje a používá drsnější aktivní látky. Tím se z pleti ztrácí voda a pleť tak skončí opravdu velmi dehydratovaná se sklonem ke kožním problémům jako je akné nebo jiné dermatitidy.
Vy se musíte maximálně zaměřit na hydrataci pleti a připravit se na běh na delší trať, obnova kožní bariéry není hned (viz samostatný článek). Takže, jak jsem psala výše, pokud máte poškozenou kožní bariéru, osekala bych rutinu na čištění – hydratace – SPF (ráno) a vyčkala bych, co se bude dít.
2. Výraznější projevy růžovky nebo obecně jakékoliv kožní dermatitidy
Jakmile je Vaše pleť velmi šupinkatá, řešíte ekzémy nebo velmi aktivní formu růžovky (samostatný článek), na exfoliaci se na chvíli také vyprdněte. Potřebujete zklidnit, hydratovat a napřed vyřešit Vás stávající problém (jak píšu v ultimátum průvodci skincare) a až pak můžete exfoliovat.
3. Alergická reakce
Pokud vaše pleť reaguje alergickou reakcí, kterou následně musíte řešit, všechny aktivnější látky ze své skincare rutiny na chvilku vyřaďte – včetně exfoliace.
Shrnutí
Exfoliace je proces odstraňování odumřelých buněk z pokožky, který může být skvělým pomocníkem, ale při přehnání dokáže nadělat pěknou neplechu. Můžeme ji provádět buď chemicky pomocí různých druhů kyselin (AHA, BHA a PHA), nebo mechanicky pomocí zrníček či kartáčků, přičemž chemická varianta je v dnešní době považována za šetrnější. Do své rutiny byste měli exfoliaci zařazovat postupně a v malých dávkách – ideálně 1-2x týdně, večer a vždy s následnou ochranou SPF. Některé typy pleti jako citlivá, podrážděná nebo ta s poškozenou kožní bariérou by se měly exfoliaci raději vyhnout a zaměřit se primárně na zklidnění a hydrataci.
Q&A
Jak exfoliovat?
Chemicky nebo mechanicky a hlavně správně!
Jak často dělat exfoliaci?
Podle typu a problému, který pleť řeší, ale obecně je dobré začít maximálně 2x do týdne. Pro citlivou pleť je exfoliace 1 do týdne až až.
Na co je exfoliace?
Exfoliace pomáhá pokožce zbavit se odumřelých buněk a nedělat tak na kůži paseku. Celkově tedy přispívá ke zvýšené kvalitě naší pleti a ke zdraví – na omak bude pleť hladší, hebčí a bude více zářit.
Co použít po exfoliaci?
Po exfoliace je dobré pokračovat sérem a hydratačním krémem.
Exfoliace co to je?
Proces odlupování odumřelých buněk na vrchní vrstvě pokožky.
Zdroje: často píšu z hlavy, ale hodně vděčím za Michelle z LabMuffin a tomuto článku.