Skincare = péče o pleť.
Věřím tomu, že v dnešní době tiktokové má již spoustu z Vás o kosmetice neuvěřitelné množství informací. Často ale v salónu narážím na jeden problém – rutiny jsou překombinované. To jsou samé kyseliny glykolové, salicylové, retinoidy, zrníčkové peelingy a hydrataci by člověk popravdě stěží pohledal.
Pak je tu druhá skupinka lidí, u kterých můžete být rádi, že se stěží jednou za pár dní odlíčí a namažou hydratačním krémem. I Vás zdravím a jste tu samozřejmě velmi vítáni!
Pro obě skupinky jsem dala dokupy dnešní článek, takže ať už řešíte, jak začít se skincare a v informacích se nevyznáte, anebo máte pocit, že jste ve stavu, kdy toho používáte až moc a chcete se vrátit k základům, čtěte dál.
1) Jaký mám problém? Co řeším? A proč to řeším?
Aneb začínáme.
Když se kouknete do zrcadla, co vidíte? Samozřejmě doufám, že vidíte napřed svoje přednosti a máte se rádi. Každopádně i se zdravým sebevědomím můžete chtít řešit určité výzvy, které každá přirozená pleť nabízí, například:
- Hluboké vrásky (např. čelo, okolo očí, nosoretka)
- Ztráta kolagenu
- Hyperpigmentace
- Aktivní forma akné
- Růžovka
- Dehydratace, šupinky
- Ekzém, dermatitida
- Nadměrná tvorba kožního mazu
- Otoky kolem očí
- Jizvy
- … a další
S tím se samozřejmě pojí i další faktory, například věk – kolik Vám je let? Dá se ve Vašem věku očekávat sklon k vráskám a poklesu produkce kolagenu? Je Vám okolo třiceti a vyskytuje se Vaší rodině rosacea? Trpíte celý život na akné a máte jizvičky? Je Vám před 20 a řešíte postpubertální akné? Chápeme se.
V dnešní době už máme velké štěstí, že existuje obrovské množství kosmetických produktů, procedur a zákroků, které si dokáží poradit téměř se vším. Co je za mě ale opravdu krok číslo 1: přesně a správně určit můj problém.
Samozřejmě může následovat otázka: co když řeším problémů více?
Dám příklad z praxe – aknózní pleť v zánětu (aktivní akné, pupínky, cysty, černé tečky na více místech po obličeji) + post-akné pigmentace (začervenání v místě, kde se nacházet hlubší pupínek). Co mám řešit jako první?
Moje odpověď – určitě akné! Pravděpodobně totiž ze probíhajícího zánětu ještě nějaká post akné pigmentace vznikne, a proto je třeba napřed řešit probíhající akné. Takže všechny produkty k “zesvětlení” pleti (např. alpha-arbutin, kyselina tranexamová, vitamin C) dejte stranou a pojďte se vrhnout na řešení akné.
A teď přichází klíčová otázka – co s tím?
2) Přístup k problému
Napřed si sedněte a řekněte si, jestli se chcete hledat informace sami nebo ne.
a) Chci pomoc od odborníka
Nejste si jisti, jak se skincare začít? Úplně nejjednodušší je skočit si buď za kosmetičkou nebo za dermatologem, případně na estetickou kliniku (podle závažnosti Vašeho problému).
Nečekejte ale, že tím budete bez práce. Za prvé je třeba najít si kvalitního odborníka. Za druhé bez Vaší angažovanosti a následné domácí péče, která probíhá u Vás v koupelně každý den bez výjimky to nepůjde – tady konečně začínáte se skincare. S klidem řeknu, že na Váš problém neexistuje jedna mastička, kterou stačí neaplikovat jednou za týden. Chce to z Vaší strany zájem a i investici.
Nesporná výhoda je, že když vyhledáte kvalitního odborníka, pravděpodobně neutratíte spoustu peněz za pokusy nebo rady ze sociálních sítí. A taky si více neuškodíte.
Kosmetička
Dobrá kosmetička si s Vámi vytvoří vztah a bude přesně vědět, s čím a proč se potýkáte. Bude se o Vás zajímat, poradí Vám s Vašimi problémy a bude se snažit Vás co nejvíce pomoci. Na kosmetiku si samozřejmě můžete skočit i “jen” zrelaxovat, což se hodí vždycky :-).
Její péče o Vás je dlouhotrvající a nedají se očekávat razantní proměny za noc. Z Vaší strany musíte jít kosmetičce naproti a vzít si k srdci její doporučení. Je opravdu důležité, abyste své kosmetičce věřila a když necítíte, že si to sedlo, jděte o dům dál.
Občas jsou ale pravomoce kosmetičky krátké – nemají povoleno zasahovat do kůže hlouběji než do .5mm, takže například mikrojehličkování je limitováno touto hloubkou. Chemické peelingy jsou také povolené jen do určité koncentrace (což je za mě tedy jen dobře – viz kauza popálenin z Opavy). Kosmetička Vás a Vaše problémy zvládne ošetřit do určité míry a pro větší, drastičtější zásady (např. odstraňování jizev, hyperpigmentace, botox, laser, apod.).
Dobrá kosmetička Vám také ulehčí rozhodování ohledně skincare a nabídne Vám produkty buď rovnou k prodeji a nebo doporučení.
Dermatolog, estetické kliniky
Občas se hodí přizvat do debaty s Vašimi problémy i dermatologa – např. když řešíte ekzém, těžší formu akné nebo růžovku. Je v jeho pravomoci předepsat různé krémy na předpis (např. super aktivní kyselinu retinovou na akné, kterou zkrátka klasicky v lékárně neseženete) a nabídne Vám přesnou diagnózu Vašeho problému.
Dermatologové často spolupracují s estetickými klinikami, pokud tedy např. vrásky chcete řešit více “invazivně”, např. na botox půjdete k němu.
Dermatolog a ani estetické kliniky Vám však nepomůžou sestavit kvalitní kosmetickou rutinu šitou na míru.
b) Chci si pomoci sám/sama
Většina lidí začne řešit jak začít se skincare svépomocí doma.
Krok 1: Zaměřte se na svůj typ a momentální stav pleti
Vrátíme se k bodu jedna, kdy jste dopodrobna prozkoumali a identifikovali svůj problém. Dalším krokem je zaměřit na Váš typ pleti.
Stav a typ není to samé. Pojďme se podívat na rozdíly.
Typ pleti je geneticky daná tvorba kožního mazu (také známé jako sébum), která určuje promaštění pleti. Kožní maz přirozeně slouží k tomu, aby pokožku chránil, promašťoval a změkčoval ji. Pokud ho tvoříme míň, přirozeně má pleť tendenci praskat a šupinkatět, pokud ho tvoříme nadměrně, pleť se (zjednodušeně řešeno) snadněji zanese a vytvoří akné. Typ pleti moc dobře neovlivníte.
Rozdělení typů pleti, které známe:
- Suchá pleť – tvorba séba je snížená
- Mastná pleť – tvorba séba je zvýšená
- Normální pleť – tvorba séba je v normě (velmi ojedinělé, pokud jste jeden ze šťastlivců, tak gratuluji, vyhráli jste loterii)
- Smíšená pleť – tváře jsou suché, t-zóna (čelo, nos, brada) jsou mastné
Svůj typ pleti můžete celkem snadno určit i doma – po odlíčení a vyčištění pleti počkejte cca 1-2 hodiny s aplikací navazujících produktů. Do dané doby se buď začnete lesknout a nebo naopak budete cítit nepříjemné pnutí. Samozřejmě případně oboje, ale na odlišných místech na obličeji. Pokud Vám test moc nepomohl a stále bojujete s určením svého typu pleti, skočte k dobré kosmetičce, měla by Vám bez problému poradit.
Pokud si typy pleti chcete nastudovat ještě více, článek již máme :-).
Stav pleti je kondice, ve které se pleť nachází a která je v určitých případech snadněji ovlivnitelná za určité časové období či různými pomůckami, jako jsou krémy nebo přístroje.
Proč je důležité určit svůj stav a typ pleti?
Protože bez toho se dál zkrátka nehnete. Nebo určitě ne efektivně. Možná nebudete mít takový problém určit svůj momentální problém, napadlo by Vás, k čemu sakra potřebuji znát i typ pleti? Řeším vrásky, tak k čemu potřebuju vědět, jestli se mi pleť mastní nebo ne.
Dobrá otázka, děkuji za ní.
Za prvé – protože si při řešení Vašeho momentálního problému nebudete chtít způsobit další.
Za druhé – Váš typ pleti může přímo vést k Vašemu problému, případně k budoucím problémům.
Za třetí – vše začíná u zdroje. Pakliže nepochopíte, s čím se potýkáte, utratíte opravdu spoustu peněz za nic.
Krok 2: Správné kosmetické produkty ve správném pořadí
Bez debat potřebujete kvalitní cleanser (odličování a čištění pleti), krém a SPF. Toť vše. Překvápko?
Touto svatou trojicí začíná úspěšná kosmetická rutina a prevence problémů. Proč?
- Cleanser – čistá pleť bez zbytků make-upu a nečistot
- Krém – hydratace pokožky
- SPF – nejúčinnější prevence proti vráskám, lepší fakt není!
Tyto tři produkty nakombinovaně Vám dají solidní základy, na kterých potom můžete stavět dům. Takže zkrátka: vždycky se každý večer odličte, vyčistěte pleť, naneste krém a každé ráno si obličej opláchněte a pokračujte krémem a SPF.
Zejména, pokud jste šťastlivci a máte normální pleť, která nezlobí, pro Vás je tato udržovačka ideální. Pokud je Vám okolo třiceti let, začněte pomalu s retinoidy, a víc Vás trápit nemusí. Pokud je Vám teprve pod třicet, hydratujte, hydratujte, hydratujte.
A až potom, co budete mít v malíčku tohle, začněte se soustředit na svůj problém, protože všechno ostatní je navíc. Ale samozřejmě i produkty “navíc“ jsou extrémně účinné a třeba.
Cleanser
Pořádně si každý večer (ano, opravdu každý večer) odlíčit a vyčistit pleť je svaté. Věděli jste ale, že správně vyčistit si obličej je docela věda? A že vůbec nemusíte používat cleanser po ránu?
Používání cleanseru je totiž pro pleť docela drsná zkušenost. Představte si, že celý den maká, aby Vás ochránila – tvoří sébum (kožní maz), lipidy a přirozenou ochrannou bariéru. Cleanser ale obsahuje látky, které z Vás smyjí nejen nečistoty, ale s nimi také pro Vás užitečné ochranné látky. Proto je dobré to s čištěním pleti nepřehnat – ideálně klasicky 2x každý večer (můžete samozřejmě i dvoufázově v kombinaci olej + pěna/krém/gel) a ráno dobrovolně, podle potřeb pleti. Mně i několika mým klientkám s problematickou pletí se osvědčilo ráno se na používání cleanseru zkrátka vyprdnout.
Další věc, kterou si musíte hlídat, je teplota vody. Není dobré na obličej použít moc horkou vodu, protože ta je zkrátka na dehydratovanou, problematickou pleť moc drsná, doslova se “popálíte”. Nedoporučuji tedy mýt si obličej ve sprše, pokud se rádi sprchujete v horké vodě.
V cleanseru bych také byla opatrná na exfoliační kyseliny. Exfoliace je mocná zbraň proti odumřelým buňkám na povrchu naší pokožky. Pokožka je totiž velmi chytrá a neustále se obnovuje – jedná se o přirozený proces, při kterém se tvoří nové buňky, které postupem určité doby “dospějí”, umřou a pak z nás ideálně všechny ty odumřelé buňky odpadnou. Proces takhle funguje pořád dokola. Bohužel ne vždycky se ale stane, že se pokožka zbaví všech odumřelých buněk a způsobuje problémy, protože už na pleti nemá dávno co dělat – např. akné.
Je tedy dobré přizvat pomocníky, které pokožku exfoliují – zbavují nás odumřelých buněk. Super! Ale jak je sluha hodný, může být i pěkně zlý pán. Jakmile máte silnější kyseliny, se kterými to přeháníte, pokožku si úplně odděláte a zaděláváte si na velké problémy – primárně s kožní bariérou a dehydratací. S čímž potom souvisí asi tak bambilion jiných kožních problémů.
Takové kyseliny, které mají aktivní působení na pokožku, jsou AHA a BHA kyseliny. Existuje ještě jejich bratranec, PHA kyseliny, které jsou ale jemné a jejich používání na častější bázi není tak problematické.
Každému zejména do začátku bych ale doporučila zařadit exfoliace 1-2x do týdne, pouze večer a to v jiné dny než retinoidy. Ty jsou také malinko problém, kort když s nimi začínáte. Nejsou ale retinoidy jako retinoidy, některé jsou extrémně jemné a můžete je bez problému používat častěji (nejsou ale také na pleti tak aktivní) a pak jsou silnější formy (veleslavný retinol, retinal, nebo na předpis psaná kyselina retinová), se kterými už musíte opatrně a zařazovat je do rutiny postupně.
Exfoliovat můžete i mechanicky, což jsou například zrníčka v produktu, představte si takový ten echt old school peeling. A taková perlička – kartáčky na obličej jsou také exfoliace.
Jinak si také prosím pamatujte, že pokud používáte exfoliaci a retinoidy, je důležité se následující dny chránit SPF, jinak Vás sluníčko spálí – mluvím z vlastní zkušenosti.
Krém
Denní, noční, je to jedno. Jen si opět dávejte pozor na aktivní látky, které jsou v něj obsaženy. Znovu připomenu, abyste na sebe nenabalovali pořád další a další aktivní látky – každý den cleanser s kyselinami, krém s retinoidy a pak se divili, že naše pleť je v háji. Méně je více.
V krému se ideálně zaměřte na doplnění hydratace, aktivní látky si nechte do séra.
Oční krém?
No. Jsou dva tábory lidí. Jedni na něj přísahají, druzí o něm tvrdí, že je to předražený zbytečný hydratační krém. Za mě má oční krém v rutině místo, pokud řešíte otoky očí (zajímá Vás aktivní látka kofein), případně oční krémy zaměřené na vrásky mají často menší koncentraci aktivních látek (například retinoidů), protože oční okolí je opravdu delikátní oblast a je třeba ji moc nezatěžovat.
SPF
Další téma, které vyvolává celkem slušné kontroverze. V kosmetice je popravdě mnoho třaskavých témat (viz oční krém), ale málokteré rozděluje tolik, jako SPF aneb ochrana proti slunečnímu záření.
Za mě je SPF základ anti-agingu a prevence (nejen post-akné) hyperpigmentace. Abych neměla patnáct různých SPF krémů s různými ochrannými faktory, jednoduše používám z lenosti každý den padesátku, v zimě bych klidně ale používala i nižší faktor. Zkrátka se mi nechce kupovat další produkt.
K SPF bych jinak přistupovala selsky. Studie jsou nekompromisní v jeho užitku na pleť a také potvrzují, že je nejúčinnější prevence proti rakovině kůže (takže vy všichni, co máte v rodině melanom, tak SPF povinně), každopádně kdo přeběhne v zimě z bytu do práce a nezasvítí na něj pomalu sluníčko, padesátku asi hrotit úplně nemusí.
Koho zajímá téma dopodrobna, opět máme článek :-).
Takže co ještě užijete mimo svatou trojici?
Toner
Toner má účinek podle toho, který koupíte. Můžete si koupit hydratační nebo exfoliační.
Toner s kyselinami AHA, BHA, PHA je exfoliační, takže opět, uvidíte, jak ho nesnete. Jakmile si koupíte hydratační toner, Vaše pleť Vás popravdě bude milovat a může na Vaší pleti udělat obrovský rozdíl, co se hydratace týče.
Sérum
Séra jsou (mimo svatou trojici!) jedna z nejsilnějších zbraní, které si v boji s Vaším problémem můžete pořídit. Fakt.
V čem je jejich síla? Jsou formulovaná tak, aby s Vaším problémem byla opravdu schopná něco udělat, navíc koncentrace aktivních látek bývá zpravidla mnohem silnější než v krémech.
Pokud máte cleanser od toho, abyste se zbavili nečistot a make-upu, sérum máte vysloveně na řešení Vašeho problému. Je proto důležité věnovat čas a prostor tomu, které aktivní látky jsou pro Vás ty pravé.
Aktivní látky, které jsou velký pomocník:
- Retinoidy (vitamín A),
- Kyselina l-askorbová a jiné deriváty (vitamín C),
- Kyselina hyaluronová (hydratace, hojení, ale samotnou kyselinu hyaluronovou bych nekupovala),
- Ceramidy (hydratace)
- Niacinamide (vitamin B3, protizánětlivé, často v kombinaci se zinkem)
- Kyselina salicylová (exfoliační BHA kyselina, pozor na přehnané používání),
- Kyselina azelaová (akné, hyperpigmentace),
- Peptid argelinine (“botox” v láhvi, pomocník na mimické vrásky) + jiné peptidy (různé druhy, mnoho účinností)
- Centella asiatica (hydratace)
- Alpha arbutin (hyperpigmentace)
- Panthenol (vitamín B5, regenerace, hojení)
- Propolis (hojení)
- A další – šnečí extrakt, ženšen, aloe vera, zelený čaj, …
Maska
Přijde to jen mně nebo trend masek už tolik nefrčí? Myslím, že nejpopulárnější jsou teď plátýnkové masky, ale to jsou vesměs séra, neboť je nesmýváte a naopak zapracováváte do pleti. Takže na to pozor.
Masky bývají smývací a různých konzistencí, zaměřené na různé typy problémů. Prosím Vás, jen upozorňuji, že odzvonilo sloupávacím maskám na černé tečky. Vyhozené peníze, zničená kožní bariéra.
O maskách více v samostatném článku, používat ideálně 3x do týdne.
Olej, lokální péče
Nadstavby, které mohou udělat radost a pomoci.
Oleje (nebavíme se o stolních olejích) jsou paradoxně skvělý pomocník nejen pro suchou, i pro mastnou, aknózní pleť, musíte si pouze zkusit, že je snesete – pro někoho mohou být opravdu moc hutné. Například takový jojobový olej stojí pár korun a témeř dokonale kopíruje chemické vlastnosti séba (kožního mazu), proto když zařadíte do rutiny tento olej, pokožka bude oklamána tím, že si bude myslet, že na ní “sébum” už je a nebude ho produkovat tolik. Ke škodě není ani šípkový olej.
Lokální péče jsou potom různé mastičky nebo náplasti zaměřené na Váš specifický problém.
Jak jdou produkty za sebou?
Večer: cleanser – (pokud maska, hned po čištění) – toner/exfoliace – sérum – krém – lokální péče – olej
Ráno – opláchnout vodou/cleanser – toner – sérum – krém – SPF a dle libosti pokračujte make-upem.
Krok 3: Buďte trpěliví
Nic není přes noc. A změny, které se týkají kůže, už vůbec ne. Obnova pokožky (proces od vzniku nových buněk až po jejich umření a odlupování – pamatujete?) trvá od 14 dnů až po něco přes měsíc, u každého je to různé. Rozdíly jsou i ve věku, teenagerovi se bude pleť obnovovat 14 dní, ženě po menopauze klidně přes měsíc.
Pokud zařadíte do své rutiny nové produkty a neuvidíte hned výsledky, nevzdávejte to! Produktu se zbavte pouze a tehdy pokud máte opravdu extrémní reakci – například svědění, pálení, začervenání. Pak se bavíme spíše o alergické reakci. Ale pokud jste zařadili nový produkt a do týdne nevidíte výsledek, nezoufejte – je ještě moc brzo.
Není ani úplně na škodu, když se Vám pleť nepatrně (občas i patrně) zhorší. Ideální příklad jsou retinoidy, protože ty z pleti vytáhnout opravdu věci, které by Vás ani nenapadly, že v ní jsou. Neklesejte na mysli a počkej! A hlavně, než si pleť sedne a zvykne, nezvyšujte intenzitu používání. Já sama si na silnější retinoidy zvykala vždycky cca 6 týdnů, než jsem přidala další večer a ustálila jsem se po několika měsících na 3 dnech v týdnu.
Krok 4: Pokud jste v koncích, nechte si poradit!
Pokud Vám svépomoc k ničemu nebyla a máte pocit, že se točíte v kruhu, plácáte se a utrácíte peníze do vzduchu, nechte si poradit. Zkontaktujte kosmetičku nebo jiného odborníka, který Vám rád pomůže.
V případě, že se Váš stav dlouhodobě zhoršuje (např. akné, dermatitidy, rosacea), s pomocí opravdu neváhejte!
Shrnutí
Jak začít se skincare? Správná péče o pleť začíná tím, že si identifikujete její potřeby a problémy, které chcete řešit. Důležité je zjistit, jaký typ pleti máte, a podle toho zvolit produkty, které budou odpovídat jejímu stavu. Základní rutina by měla zahrnovat čištění, hydrataci a SPF ochranu, což jsou klíčové kroky pro udržení zdravé pokožky. Kromě toho můžete přidat cílené produkty jako séra nebo exfoliaci, ale je nutné je začít používat postupně, aby nedošlo k poškození pleti. Trpělivost je zásadní, protože výsledky se dostaví až po několika týdnech, a pokud se nic nezlepší, je dobré se obrátit na odborníka.
Q&A
Jak začít se skincare?
Komplexně! Pojmenujte svůj problém a systematicky ho začněte řešit.
Ranní skincare – liší se od večerní?
Ano, ranní skincare rutina je příprava pleti na celý den, večerní rutina je zaměřená na řešení problému.
Jak vrstvit kosmetiku?
V momentě, kdy Vás zajímá, jak začít se skincare, budete potřebovat následující tahák:
Večer: cleanser – (pokud maska, hned po čištění) – toner/exfoliace – sérum – krém – lokální péče – olej
Ráno – opláchnout vodou/cleanser – toner – sérum – krém – SPF a dle libosti pokračujte make-upem.
Nejlepší skincare produkty?
To je na Vás, na Vašem vkusu a finančním možnostech – v salonu pracujeme v izraelskou kosmetikou Christina, ale doma v koupelně se mi kupí také značky jako The Ordinary nebo celá řada produktů korejské kosmetiky.
Jak vypadá správná skincare rutina?
Ta, která Vám vyhovuje a řeší Váš problém.